Novinky
Klíšťata přenášejí i další zákeřná onemocnění
Klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu zná patrně každý a každý také ví, že tato dvě onemocnění jsou přenášená klíšťaty. Virus klíšťové encefalitidy a bakterie zvaná borrelie však nejsou jediní možní obyvatelé útrob malého roztoče.
Klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu zná patrně každý a každý také ví, že tato dvě onemocnění jsou přenášená klíšťaty. Virus klíšťové encefalitidy a bakterie zvaná borrelie však nejsou jediní možní obyvatelé útrob malého roztoče. Prostřednictvím klíštěte se na nás mohou v rámci České republiky přenést také ehrlichióza, bartonellóza, babesióza nebo rickettsióza.
Ehrlichióza napadá bílé krvinky a ohrožuje imunitu
Také ehrlichiózu stejně jako lymeskou borreliózu způsobuje bakterie. Tato bakterie je však v porovnání s ostatními velmi drobná a v lidském organismu se specializuje na napadání bílých krvinek, dovnitř kterých dokáže proniknout. Bílé krvinky jsou buňky zodpovědné především za imunitu. V některých případech může být ehrlichióza i smrtelná, zvláště pokud jí onemocní člověk, jehož imunita byla již předem oslabená (lidé bez funkční sleziny, lidé po transplantacích). Zajímavé je, že ehrlichiózou onemocní čtyřikrát častěji muži než ženy.
Jak ehrlichióza vypadá
Onemocnění se začíná projevovat obvykle 5 až 14 dní po přisátí infikovaného klíštěte. K prvním příznakům patří úporná bolest hlavy, bolesti svalů, horečka a zimnice, připojit se může i nevolnost a zvracení. Pro ehrlichiózu je také typický určitý druh vyrážky, ta však nemusí být patrná u všech nakažených.
Je možné ehrlichiózu léčit?
Tak jako ostatní bakteriální infekce je možné ehrlichiózu celkem dobře léčit antibiotiky. Pokud má nakažený člověk v pořádku imunitní systém a s léčbou se začne včas, onemocnění není nebezpečné. Pokud však nastanou komplikace, může jinak krátce trvající onemocnění přejít do chronické formy, a pacienta dokonce ohrozit i na životě. V těžkých případech onemocnění může dojít ke značnému snížení počtu krevních destiček v krvi nemocného člověka, což se projeví krvácením a vznikem modřin i po jinak úplně zanedbatelném poranění.
Jak ehrlichiózu poznám?
Když vás pár dní po odstranění klíštěte rozbolí hlava a necítíte se dobře, většinou to věští přítomnost obvyklejší choroby přenášené klíšťaty – klíšťové encefalitidy. K podezření na ehrlichiózu by však mělo dojít tehdy, pokud se v krvi nemocného člověka zjistí snížený počet bílých krvinek. Bakterie pronikající dovnitř bílých krvinek totiž tyto buňky ničí a snižují tak jejich množství v organismu. V případě podezření lze přítomnost onemocnění potvrdit nebo vyvrátit pomocí speciálních laboratorních testů.
(vek)
Zdroje:
http://www.szu.cz/tema/prevence/onemocneni-prenasena-klistaty-v-ceske-republice
http://emedicine.medscape.com/article/235839-overview