Sdružené infekce
Onemocnění klíšťovou encefalitidou je již samo o sobě dost nepříjemné. Což teprve když se sejde nemocí více a člověk je nakažen dvěma zákeřnými infekcemi najednou. To se bohužel stává a tyto případy nejsou zase tak řídké, jak by se mohlo zdát. Průběh těchto takzvaných sdružených infekcí může být obzvlášť těžký.
Klíšťovka a borrelióza si hrají do noty
Již z několika středoevropských zemí byl hlášen výskyt sdružené infekce dvou nebezpečných onemocnění přenášených klíštětem - klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy. Pokud člověk onemocní klíšťovkou, přidružená lymeská borrelióza se většinou pozná jen podle provedených speciálních testů. Příznaky a obtíže pacienta totiž mohou poukazovat pouze na onemocnění klíšťovou encefalitidou.
Včasné rozpoznání infekce lymeskou borreliózou je však důležité, protože na rozdíl od klíšťovky je toto onemocnění dobře léčitelné antibiotiky. Původcem borreliózy je totiž bakterie, zatímco klíšťová encefalitida má virový původ. Pokud není borrelióza včas léčena antibiotiky , může u nakaženého člověka zanechat trvalé zdravotní následky. Podezření na současné onemocnění lymeskou borreliózou může vzniknout například tehdy, pokud má klíšťová encefalitida u pacienta nezvykle těžký průběh.
"Neznámá" ehrlichióza
Další, sice méně častou, ale v České republice se vyskytující sdruženou infekcí může být současná infekce klíšťovou encefalitidou a lidskou granulocytární ehrlichiózou.
Lidská granulocytární ehrilichióza je infekce přenášená klíšťaty, stejně jako klíšťovka a borrelióza. Příznaky onemocnění touto málo známou chorobou jsou podobné jako u lymeské borreliózy. Může se objevit se horečka, slabost, bolesti hlavy, svalů nebo kloubů.