Příčiny a rizika
Klíšťová encefalitida je způsobena virem, a proto ji není možné léčit pomocí antibiotik. Virus je v přírodě rozšířen mezi zvířaty a je z nich přenášen na člověka právě prostřednictvím klíštěte. Virus je mezi zvířaty rozšířen především v některých oblastech České republiky a právě v těchto oblastech je přisátí klíštěte nejnebezpečnější.
Základem léčby klíšťové encefalitidy je klid na lůžku, podávání vitaminů a léků tlumících horečku, zánět a zvracení. Důležitým předpokladem úspěšného uzdravení je omezení tělesné aktivity. Fyzická aktivita v průběhu choroby zhoršuje obtíže a zvyšuje riziko trvalého poškození nervového systému.
Co dělat, když kůže v místě přisátí klíštěte zarudne?
V místě přisátí klíštěte se může objevit zarudnutí. To je varující známkou jen v případě, je-li průměr větší než pět centimetrů. V tomto případě je na místě myslet na možnost nákazy Lymeskou borreliózou a navštívit lékaře. Obávat se však nemusíte, pokud je zarudnutí menší než tři centimetry v průměru.
V každém případě je třeba hlídat, zda se během několika dní neobjeví potíže připomínající chřipku (malátnost, bolesti kloubů atd.). To by totiž mohlo značit první fázi onemocnění klíšťovou encefalitidou. Příznaky pak zpravidla ustoupí, nastane několikadenní období klidu. Pak ale propuká onemocnění znovu a nastává jeho druhá fáze: nemocný trpí náhlou horečkou, bolestí hlavy, vadí mu světelné podněty, trpí třesavkou, zvracením. Následují příznaky dráždění mozkových plen a následně též příznaky encefalitidy neboli zánětu mozku (u nemocného se mohou objevit obrny).
Je možné onemocnět klíšťovkou i bez varovného zarudnutí na kůži?
Možné to je, i když v menším procentu případů. V některých případech si dokonce nemocný ani nevzpomíná, že by měl v poslední době přisáté klíště. K tomu může dojít například tak, že člověk byl napaden některým z mladších vývojových stadií klíštěte, která jsou velmi malá a špatně postřehnutelná.