Novinky
Výskyt klíšťové encefalitidy v Česku: jak si stojíme v očích Evropy?
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) vydalo koncem minulého roku zprávu, ve které shrnuje situaci kolem výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v letech 2000 až 2010 v jednotlivých evropských zemích.
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) vydalo koncem minulého roku zprávu, ve které shrnuje situaci kolem výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v letech 2000 až 2010 v jednotlivých evropských zemích. Z podrobné zprávy je možné se mimo jiné dočíst, že Česko jako celek ve výskytu klíšťovky předčí už jenom pobaltské státy a Slovinsko a jižní Čechy samostatně se z tohoto hlediska směle vyrovnají i těm nejrizikovějším oblastem Pobaltí.
Česko smutným šampiónem ve výskytu klíšťovky
Podle zprávy ECDC patří Česká republika se svým skóre 500 až 1 000 případů ročně mezi evropské země s nejvyšším výskytem KE. I když riziko KE postihuje všechny oblasti České republiky, nad celorepublikový průměr výrazně vyčnívají jižní Čechy, kde je výskyt KE ještě významně vyšší než v jiných částech Česka.
Autoři zprávy ECDC podrobně prostudovali všechny odborné studie na téma KE, které v České republice vyšly v letech 2000 až 2010. Z výsledků těchto studií je především patrné, že klíšťata se v posledních letech přesouvají do stále vyšších nadmořských výšek, a je proto pravděpodobné, že rizikové oblasti z hlediska nákazy KE se budou v budoucnu stále více rozšiřovat. Podobně jako jinde v Evropě i u nás hrozí větší riziko nákazy KE mužům než ženám, především mužům vyššího věku – nad padesát let.
Za vysoká čísla si můžeme sami
Přestože Česká republika má podle zprávy ECDC dobře zavedený a spolehlivý systém sledování výskytu KE, ohledně účinné prevence tohoto onemocnění jsme na tom podstatně hůře. Očkováno proti KE je u nás méně než 20 % populace, a tak se nelze divit, že ve srovnání se sousedním Rakouskem, které má podobné přírodní podmínky, ale proočkovanost je zde téměř 90 %, máme asi desetkrát vyšší počet případů KE. V prevenci KE, na kterou v podstatě neexistuje účinná léčba a která může končit i smrtelně, máme tedy ještě hodně co dohánět.
(vek)
Zdroj: European Center for Disease Prevention and Control: technical Report. Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. 2012
Objednejte se na očkování právě teď