Novinky
Očkujeme malé děti
Máte doma dítě, které celé dny s radostí leze či pobíhá v trávě? Chystáte se svého drobečka letos o prázdninách vypravit na dětský letní tábor? Pak vás již možná napadlo, zda by nebylo vhodné nechat ho očkovat proti klíšťové encefalitidě.
Podle dlouhodobých statistik bylo prokázáno, že dětský organismus snáší nákazu virem TBE (původce klíšťové encefalitidy) daleko lépe než organismus dospělého člověka. Je pravda, že děti bývají infikovány stejně hojně jako dospělí. Rozdíl ovšem bývá v průběhu a intenzitě onemocnění. U dospělých osob probíhá onemocnění s vážnými příznaky a někdy dokonce s přechodnými či trvalými následky například ve formě obrn. V dětském věku se tělo s nákazou často vyrovná daleko hravěji a snadněji. Někdy může jít třeba jen o bolesti hlavy. Na druhou stranu není dobré riziko nákazy příliš podceňovat. Ne vždy musí být průběh nemoci tak snadný.
Očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí od jednoho roku věku dítěte. Na našem trhu existují vakcíny určené zvlášť pro děti a zvlášť pro dospělé. Podle výrobců se odlišuje věková hranice dětských vakcín buď na 12 nebo na 16 let. Očkování je aplikováno do svalů, a to do horní části paže nebo do sedacího svalu. Očkovací látky jsou velmi bezpečné a obvykle nevyvolávají nežádoucí účinky. Důležité je být při očkování v dobrém zdravotním stavu. Pokud je možnost, že by vaše dítě mohlo být alergické na některé látky obsažené ve vakcíně, zkonzultujte tuto skutečnost s jeho dětským lékařem.
Očkování je doporučováno hlavně pro děti, které se dočasně nebo trvale zdržují v oblasti zvýšeného výskytu viru TBE. Mezi tyto oblasti patří zejména okolí Berounky a Vltavy, kde může procento nakažených klíšťat činit až 5 %. Jako oblast s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy bývají již tradičně uváděny jižní Čechy (Českokrumlovsko, Českobudějovicko, Strakonicko), dále podhůří Šumavy (Prachaticko), Plzeňsko (Plzeň-sever, Klatovsko), okolí Prahy, v severních Čechách hlavně okolí Ústí nad Labem. Ohroženými oblastmi jsou také Pardubicko, Kutnohorsko, Havlíčkobrodsko a Jihlavsko. Na Moravě patří mezi nejpostiženější oblasti okolí Jeseníku, Opavsko, Olomoucko a Podyjí.
Pokud byste rádi stihli očkování u svých dětí ještě alespoň na část letošní sezony, byla by nejvhodnějším postupem aplikace vakcíny podle tzv. zrychleného očkovacího schématu, které je vhodné i pro děti. V praxi to znamená, že druhá dávka očkování následuje čtrnáct dní po dávce první. Bezpečná ochrana proti nákaze nastává čtrnáct dní po druhém očkování, tedy jeden měsíc po první dávce. Třetí dávka následuje po jednom roce.
Rozhodně ovšem nezapomínejte na skutečnost, že organismus vašeho dítěte si s nákazou poradí lépe než ten váš. Při příležitosti očkování své ratolesti uvažujte i o očkování sebe samých.
(kros)
Objednejte se na očkování právě teď