Novinky
Seriál o výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě: díl sedmý – pobaltské státy
Jedině pobaltské státy (Litva, Lotyšsko, Estonsko) narušují České republice její nelichotivé prvenství státu s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.
Jedině pobaltské státy (Litva, Lotyšsko, Estonsko) narušují České republice její nelichotivé prvenství státu s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. I když absolutní počet onemocnění je nižší než u nás, v počtu případů na osobu jsou tyto země naopak o něco lepší.
Litva
Největší z pobaltských zemí s více než třemi milióny obyvatel hlásí každý rok 300 až 600 případů klíšťové encefalitidy. Riziko nákazy je všude velmi vysoké, za ohnisko infekce je však považována zvláště severní část země.
Lotyšsko
Tento pobaltský stát má přes dva milióny obyvatel a každý rok je v něm zaznamenáno zhruba 200 až 500 případů klíšťové encefalitidy. Riziko nákazy je tak v Lotyšsku jedno z nejvyšších v Evropě. Zajímavostí je, že zdaleka nejvyšší procento nákaz v Lotyšsku připadá na ženy starší šedesáti let. I když riziko infekce hrozí všude, nejvíce se klíšťovka vyskytuje v centrálních částech země.
Estonsko
V nevelkém Estonsku, které má jen něco málo přes jeden milión obyvatel, se ročně vyskytne 150 až 250 případů klíšťové encefalitidy. Estonsko se tedy bezpečně řadí mezi evropské země s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění. Nejvíce se klíšťová encefalitida vyskytuje na západě země, i když ani východní regiony nezůstávají příliš pozadu. Riziko nákazy je na celém území Estonska vysoké, a pokud se do tohoto pobaltského státu chystáte, rozhodně byste měli podstoupit očkování, především pokud hodláte pobývat také v přírodě.
Vlivem jejich geografické polohy se na území pobaltských států mohou cestovatelé setkat se všemi třemi známými podtypy viru klíšťové encefalitidy: evropským, východním i sibiřským. I když se od sebe jednotlivé varianty viru mírně liší, očkování proti klíšťové encefalitidě může člověka spolehlivě ochránit proti všem těmto třem podtypům. Důležité je však zvolit očkovací látku (FSME-Immun), u které byla účinnost proti všem variantám viru prokázána v odborných studiích.
(vek)
Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report. Stockholm, 2012.
Objednejte se na očkování právě teď