Novinky
Těžký průběh klíšťové encefalitidy se dětem spíše vyhýbá. Neplatí to ale vždycky.
Klíšťová encefalitida smrtelně ohrožuje především lidi vyššího věku a naopak u mladších jedinců probíhá obvykle mírně. Na druhou stranu toto pravidlo neplatí zdaleka absolutně a infekce může zanechat i na dítěti trvalé celoživotní následky.
Jak nemoc poznat
Onemocnění klíšťovou encefalitidou může u každého dítěte vypadat trochu jinak. Někdy se projeví pouze první fáze onemocnění s horečkou a chřipkovými příznaky. Pokud onemocnění přejde do další, tedy nervové fáze, objeví se znovu horečky, ale také úporné bolesti hlavy, nevolnost se zvracením a také některé neurologické příznaky. Velmi výjimečně mohou klíšťovkou onemocnět úplně malé děti mladší čtyř let. U nich se onemocnění může projevit horečkou, febrilními křečemi a ztrátou vědomí.
Obvyklý průběh
Onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme v zásadě rozdělit do dvou fází, i když toto dělení neplatí u každého. První fáze trvá několik dní a svým průběhem připomíná chřipku. U mnoha dětí celá nemoc totuto fází nadobro skončí. Asi 20 až 30 % dětí však po dvou týdnech bez obtíží přejde do druhé fáze onemocnění s neurologickými příznaky, která může trvat dva až tři týdny. U dětí se onemocnění obvykle obejde bez trvalých následků, ale není možné je zcela vyloučit. Ve vjimečných případech může mít i u nich smrtelný průběh.
Je možné onemocnění zabránit?
Prevence klíšťovky je částečně možná i bez očkování – hlavní je vyhnout se klíšťatům kdykoli a kdekoli. Při cestách do přírody používat repelent a také oblečení, které zabrání přisátí klíštěte (dlouhé kalhoty a rukávy, vysoké boty). Je však třeba zdůraznit, že jen necelá polovina dětí, u kterých byla v posledních letech diagnostikována klíšťová encefalitida, zaznamenala v době před infekcí přisáté klíště. Jedinou účinnou obranou proti klíšťovce tak zůstává očkování.
Očkování nejen v zimě
Děti je možné nechat očkovat od jednoho roku věku a výjimečně již od šesti měsíců, lékaři však většinou doporučují očkovat až děti tříleté. Komplikace se při očkování proti klíšťovce objevují velmi zřídka, v méně než jednom procentu případů. Navzdory rozšířenému mýtu není pravda, že lze očkovat pouze v zimních měsících, kdy nejsou klíšťata aktivní, ale očkování je možné provádět po celý rok. Než navštívíte dětského lékaře s žádostí o očkování, vyplatí se informovat u své zdravotní pojišťovny o možném finančním příspěvku – často bývá součástí některých preventivních balíčků.
(vek)
Zdroj:
www.solen.cz