Novinky
Seriál o výskytu KE v Evropě: díl druhý – Německo
Pokud hodláte během klíšťové sezóny zavítat do Německa, měli byste vědět, že také v této zemi existuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou (KE).
Pokud hodláte během klíšťové sezóny zavítat do Německa, měli byste vědět, že také v této zemi existuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou (KE). V jednotlivých spolkových zemích se infikovaná klíšťata vyskytují různě často a mezi nejrizikovější patří oblasti na jihu země. Infikovaná klíšťata jsou častá především v Bavorsku, které bezprostředně sousedí s Českou republikou.
Riziko nákazy je celkově nižší než v Česku
Podle každoročního výskytu onemocnění KE můžeme říci, že riziko infekce je v Německu celkově nižší než v Česku. Přestože je Německo výrazně větší rozlohou i počtem obyvatel, klíšťovou encefalitidou v této zemi každoročně onemocní dvakrát méně lidí než v Česku. Když pak počet případů KE vztáhneme k počtu obyvatel, zjistíme, že výskyt KE je u nás oproti Německu přibližně desetinásobný. Celkově je výskyt KE v Německu nižší nejen oproti České republice, ale například i oproti Rakousku, Polsku, Slovensku nebo Maďarsku.
Na druhou stranu, i když v celém Německu není průměrný výskyt KE zvlášť vysoký, mezi jednotlivými spolkovými zeměmi existují v tomto ohledu velké rozdíly. Vyšší riziko nákazy hrozí především v Bavorsku a Bádensku-Württembersku, tedy v jižních regionech. Pro nás je důležité především výrazně promořené Bavorsko, které bezprostředně sousedí s naší jižní hranicí a v letních měsících se stává častým cílem turistů i z České republiky.
K dispozici jsou i údaje o klíšťovce u zvířat
S pečlivostí sobě vlastní zpracovali v Německu několik studií zaměřených na výskyt KE nejen u lidí, ale také u různých zvířecích druhů. Infekce KE přitom pochopitelně nebyla zjišťována podle příznaků onemocnění, ale podle protilátek proti KE, které byli výzkumníci schopní u jednotlivých zvířat zaznamenat.
Díky podrobné zprávě tak například víme, že ve zvířecí říši se protilátky proti KE vyskytují zdaleka nejčastěji u psů (přes 42 %), dále u hlodavců (10 %), ovcí (9 %) a koz (necelých 5 %). I když tedy výskyt KE v Německu rozhodně nepatří v rámci Evropy k nejvyšším, je zřejmé, že infikovaných klíšťat se v přírodě nachází poměrně dost.
(vek)
Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association Countries. Stockholm, 2012
Objednejte se na očkování právě teď