Novinky
Počet onemocnění klíšťovou encefalitidou může snížit pouze vyšší proočkovanost populace
Tisková zpráva
V loňském roce onemocnělo klíšťovou encefalitidou 589 obyvatel České republiky. Hlášena byla i tři úmrtí mužů ve věku 51, 63 a 64 let. Nejvíce nakažených bylo již tradičně v Jihočeském kraji (103), v kraji Vysočina (75), Středočeském kraji (68) a v hlavním městě Praha (64).
Loňský rok byl poměrně netypický co do aktivity klíšťat, jarní vlna přišla opožděně kvůli dlouhotrvající sněhové pokrývce. Počet osob infikovaných klíšťovou encefalitidou v roce 2010 podle statistik EPIDAT Státního zdravotního ústavu dosáhl 589 hlášených případů, tři muži ve věku 51, 63 a 64 let zemřeli.
„V porovnání s předchozími lety je počet letošních nakažených mírně podprůměrné číslo. Je však nutno zdůraznit, že zejména roky 2006 a 2009 byly výrazně nadprůměrné v kontextu celého desetiletí. Neznamená to, že by z dlouhodobého hlediska byla klíšťová encefalitida na ústupu. Výskyt onemocnění klíšťovou encefalitidou je ovlivňován řadou přírodních i společenských faktorů, které se neustále mění. V současné době je již prakticky celé území České republiky endemická oblast výskytu klíšťové encefalitidy, klíšťata se také posunují do vyšších nadmořských výšek. Paradoxem zůstává, že zájem o očkování, které je jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění, stagnuje,“ komentuje statistiky doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc. ze Státního zdravotního ústavu.
Infikovaná klíšťata se vyskytují téměř po celé České republice. Klíšťovou encefalitidou se tak můžete nakazit při rekreačních aktivitách v přírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničení atp. Nejvíce nakažených osob v roce 2010 bylo v Jihočeském kraji (103), v kraji Vysočina (75), ve Středočeském kraji (68) a v hlavním městě Praha (64).
„Všechna tato onemocnění byla zbytečná, protože se jim dalo předejít očkováním,“ říká MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice, kde mají s klíšťovou encefalitidou bohaté zkušenosti. „Právě nyní, v chladných měsících roku, je ideální čas nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat,“ upozorňuje MUDr. Václav Chmelík.
V ČR je proočkováno 16 % lidí. Přitom informovanost veřejnosti o existenci účinné vakcinace je výborná, dosahuje 99 %. Pokud se obyvatel ČR zeptáte, jakou vakcínu znají, zmíní vakcínu proti klíšťové encefalitidě hned na druhém místě po tetanu. Navíc máme hned za hranicemi výborný příklad, jak dostatečnou proočkovaností populace minimalizovat riziko nákazy − v sousedním Rakousku v posledních letech počet obyvatel infikovaných klíšťovou encefalitidou nepřesáhne sto případů ročně. Rakousko je země srovnatelná s ČR co do počtu obyvatel, teplotního pásma i oblastí s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. Důvodem pro tak nízký počet nemocných tam je fakt, že proočkovanost našich jižních sousedů dosahuje 86 %.
Předseda České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., konstatuje: „Dokud lidé u nás nezačnou být zodpovědní za své zdraví a nenechají se proti klíšťové encefalitidě očkovat, k redukci výskytu tohoto onemocnění v populaci nedojde. Stále se budeme potýkat s jeho závažnými následky.“
Graf: Počet onemocnění klíšťovou encefalitidou v České republice v letech 2001−2010
Zdroj: adaptace z EPIDAT, Státní zdravotní ústav
Příznaky a průběh nemoci
Léčba příčin klíšťové encefalitidy (KE) v současné době neexistuje. Léčí se pouze příznaky onemocnění. Onemocnění může probíhat jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. K nákaze obvykle dochází v přírodě po přisátí infikovaného klíštěte, při odstraňování klíštat ze psů a koček nebo pitím nepasterizovaného mléka. Onemocnění klíšťovou encefalitidou mívá dvoufázový průběh.
V první fázi nemoci KE se objevují teploty s necharakteristickými příznaky (únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností). Tyto počáteční příznaky se podobají chřipkovému onemocnění. Poté se nemocnému na pár dní uleví a cítí se lépe, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient může cítit daleko hůře, pokud již virus pronikl do mozku. Nastupují bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován.
Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě − virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za 2−3 týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence. Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň, se nazývá encefalitida. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento vážných zdravotních následků.
Reklamní sdělení
Nejpříhodnější doba pro zahájení očkování je právě teď
Lidé by očkování neměli odkládat. Očkovat se lze celoročně, ale nejpříznivější období je v chladných zimních měsících. U nás nejpoužívanější vakcína FSME-IMMUN je v Rakousku úspěšně aplikována již od roku 1979. Právě na sledování u celé rakouské populace v letech 2000 až 2006 byla prokázána 99% ochrana u pravidelně očkovaných osob.
Klasické očkovací schéma vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml a 0,25 ml BAXTER pro zimní měsíce sestává z první dávky podané v den 0, druhé dávky podané za 1−3 měsíce a třetí dávky aplikované o 5−12 měsíců později. Ochrany je dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky. Toto schéma je vhodné aplikovat na podzim či v zimě, aby po podání druhé dávky v jarních měsících byli lidé pohybující se v přírodě chráněni.
Kdo se nestihne naočkovat přes zimu, může využít zkrácené schéma vakcíny FSME-IMMUN, které je vhodné pro použití během teplých měsíců. První vakcína je podávána v den 0, druhá dávka následuje za 2 týdny a třetí dávka za 5–12 měsíců. Imunity je i zde dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky.
Jak u schématu pro chladné měsíce, tak u zkráceného schématu by mělo k prvnímu přeočkování dojít po 3 letech. V případě vakcíny FSME-IMMUN dále následují přeočkování každých 5 let. Výjimku tvoří lidé nad 60 let, kde se i pro další přeočkování doporučuje dodržovat 3letý interval. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje kolem 550 Kč.
Více informací o klíšťové encefalitidě a rizicích spojených s touto nemocí najdete na www.pozorkliste.cz nebo na bezplatné lince společnosti Baxter 800 202 010.
Výdej léčivého přípravku (vakcíny) je vázán na lékařský předpis. Vakcíny aplikuje lékař. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci. Vakcíny nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Objednejte se na očkování právě teď