Novinky
Nejste úplně fit? S očkováním proti klíšťovce raději počkejte
Vakcinací proti klíšťové encefalitidě je možné ochránit dospělé i děti starší jednoho roku. Mohou být ale očkováni skutečně všichni? Pro které jedince tato prevence vhodná není?
Před vlastním očkováním je vhodné se svým lékařem probrat možnou přítomnost takzvaných kontraindikací, tedy stavů, při kterých se vakcinace proti klíšťové encefalitidě nedoporučuje. Patří mezi ně:
- nedávno proběhlé horečnaté onemocnění, kdy od úplného uzdravení ještě neuplynuly dva týdny,
- známé těžké alergické reakce na alespoň jednu ze složek vakcíny (vaječné bílkoviny, antibiotika jako neomycin či gentamycin, protaminsulfát apod.),
- neobjasněné zdravotní komplikace, ke kterým došlo po podání předchozí dávky,
- aktuálně zhoršený průběh některých neurologických onemocnění.
Když imunita nefunguje
Zvláštní opatrnost lékaři věnují očkování osob s autoimunitním onemocněním či oslabenou imunitou. V těchto případech se vždy postupuje přísně individuálně a záleží na posouzení odborníka, zda dané očkování dotyčnému doporučí, nebo nikoliv. Zvažován je vždy očekávaný prospěch a možná rizika, která mohou být s vakcinací spojena, a také její eventuální vliv na probíhající onemocnění. Jedincům trpícím oslabením imunitního systému (např. HIV pozitivním, nemocným po transplantaci, diabetikům či osobám s chronickým onemocněním ledvin) není možnost očkování odepřena. Protože však u nich může být tvorba ochranným protilátek po očkování nedostatečná, doporučuje se provést kontrolní ověření získané imunity a případné podání další dávky vakcíny.
Těhotné se očkují pouze výjimečně
Gravidní ženy by měly vždy zvážit, zda je riziko jejich nákazy vyšší než možná nebezpečí spojená s očkováním. Vliv vakcinace proti klíšťovce na průběh těhotenství a zdraví plodu není dostatečně prozkoumán, proto se budoucím matkám toto očkování obecně spíše nedoporučuje, stejně jako ženám, které kojí.
(veri)
Zdroj:
www.vakciny.net