Novinky
Klíšťata a domácí mazlíčci
Nejednoho šťastného majitele psa či kočky čeká po procházce v přírodě (ale stále častěji i ve městě) nepříjemná povinnost. Prohlédnout svého zvířecího miláčka a zbavit ho nepříjemných nájemníků, kteří se mu během skotačení v trávě přisáli na kůži. Jaká nebezpečí přinášejí tato klíšťata psům, kočkám nebo starostlivým lidem?
Nejednoho šťastného majitele psa či kočky čeká po procházce v přírodě (ale stále častěji i ve městě) nepříjemná povinnost. Prohlédnout svého zvířecího miláčka a zbavit ho nepříjemných nájemníků, kteří se mu během skotačení v trávě přisáli na kůži. Jaká nebezpečí přinášejí tato klíšťata psům nebo starostlivým lidem?
Tak především, ohledně onemocnění klíšťovou encefalitidou mohou být majitelé psů klidní. Tato nemoc psům nehrozí. Není tedy v žádném případě potřeba navštěvovat veterináře a žádat ho o očkování. Na druhou stranu, klíště může na psa přenést onemocnění lymeskou borreliózou. Nezanedbatelná není ani skutečnost, ze pes nakažený lymeskou borreliózou může toto onemocnění přenést na člověka.
Lymeská borrelióza a pes
Jak se lymeská borrelióza u psa projeví, jak ji můžeme poznat? Původce onemocnění, borrelia burgdorferi, se v psím organismu chová podobně jako v lidském, proto i projevy jsou podobné. Bohužel zpočátku mohou být dost nenápadné, ale infekci je nutné zachytit a začít léčit včas, jinak se ji již nikdy nepodaří vyléčit úplně. Mezi nejčastější příznaky infekce patří horečky, otoky kloubů, kulhání nebo zvětšené mízní uzliny. Pro člověka typické kruhové zarudnutí na kůži se u psů nevytváří.
Ohrožení na dovolené
Pokud berete svého psa ssebou na dovolenou do exotičtějších krajin nebo třeba i jen do Itálie, hrozí mu tam také další onemocnění přenášené klíšťaty. V krajních případech mohou některá končit i smrtí zvířete.
Pokud je pes napaden mnoha klíšťaty najednou, může se dostavit tzv. klíšťová paralýza - mírná obrna končetin, která mizí během několika dnů po odstranění klíšťat.
Ať už jsme doma nebo na dovolené, přisátá klíšťata je potřeba psovi co nejrychleji odstranit. Postupujeme přitom podobně jako při odstranování klíšťěte u člověka. Hlavním cílem je klíště odstranit a zabránit kontaminaci psa, lidí a okolních předmětů. Proto v žádném případě nesmíme vytáhnuté klíště rozmačkávat nehty či jakkoliv mačkat. Nejlépe se ho zbavíme, vhodíme-li ho například do záchodové mísy.
Pokud se chceme vyhnout nepříjemnému odstranování klíšťat a rizikům s ním spojeným, je vhodné použít některý z repelentních prostředků, které klíšťata odpuzují. Oblíbené jsou například obojky napuštěné repelentem. Protože však učinnost některých přípravků je sporná, nejlépe uděláme, pokud se před nákupem poradíme s veterinářem, případně prostředek nakoupíme přímo u něj.
(vek)
Objednejte se na očkování právě teď