Novinky
Seriál o výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě: díl pátý – Slovensko
To, že Česká republika patří z hlediska výskytu klíšťové encefalitidy ke zdaleka nejnebezpečnějším zemím Evropy, je většině lidí známo. Jak je ale na tom náš blízký soused, Slovensko, se kterým kromě podobné mateřštiny sdílíme i další charakteristické vlastnosti?
To, že Česká republika patří z hlediska výskytu klíšťové encefalitidy ke zdaleka nejnebezpečnějším zemím Evropy, je většině lidí známo. Jak je ale na tom náš blízký soused, Slovensko, se kterým kromě podobné mateřštiny sdílíme i další charakteristické vlastnosti? Informace o výskytu klíšťovky na Slovensku jsou o to důležitější, že tato přírodními krásami oplývající země se stává stále častějším cílem našich letních dovolených.
Největší riziko nákazy panuje v pohraničí
Stejně jako v České republice také na Slovensku je klíšťová encefalitida endemickým onemocněním. Každý rok je v zemi s přibližně 5 milióny obyvatel zaznamenáno mezi 60 až 80 případy klíšťové encefalitidy, což představuje 2 až 5 případů na každých 100 tisíc obyvatel ročně. I když se v rámci Evropy rozhodně nejedná o zanedbatelné číslo, ve srovnání s Českou republikou je to přece jen podstatně méně.
I tak ale naši východní sousedé udělají dobře, když se proti klíšťové encefalitidě nechají očkovat. Především pak obyvatelé (a turisté) z regionů s největším rizikem nákazy, mezi které patří hlavně oblasti sousedící s Českou republikou: ať už jsou to nízko položené oblasti kolem Bratislavy, nebo nepříliš vysoké hory na hranicích mezi Českem a Slovenskem.
Pozor na nepasterizované mléko
Mnoho lidí má Slovensko spojené s idylickou představou ovcí a koz pokojně se pasoucích na horských úbočích. Ani romantický výhled by však neměl otupit naši ostražitost, protože právě Slovensko se v minulosti proslavilo jednou z největších epidemií klíšťové encefalitidy způsobené konzumací infikovaného nepasterizovaného mléka. Od slavné epidemie na středoslovenské Rožňavě již sice uběhlo více než 50 let (klíšťovkou se tehdy nakazilo přes 600 lidí), to však neznamená, že se byť v menším měřítku nemůže něco podobného odehrát i dnes. Proto pokud chcete bez obav pít čerstvé kozí mléko nebo se kochat krásami slovenské přírody, jediným spolehlivým řešením je i tady očkování proti klíšťové encefalitidě.
(vek)
Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report. Stockholm, 2012.
Objednejte se na očkování právě teď