Novinky
Boj s klíšťaty spočívá v prevenci
Více či méně účinných doporučení, která nás mají ochránit před napadením klíštětem, existuje celá řada. Jaká z nich lze ale opravdu v praxi využít?
Jedna z nejčastějších rad v souvislosti s ochranou před klíšťaty vybízí k nošení hladkého oblečení světlé barvy, dlouhých rukávů a nohavic, které by měly přiléhat k zápěstím a kotníkům. Dále jsou doporučovány vysoké boty, do nichž je třeba nohavice zastrčit. Ve skutečnosti si ale většina z nás dovede tento typ outfitu představit maximálně při sbírání hub v lese, méně už při pořádání pikniku na louce nebo opalování na trávě u rybníka. Následujících opatření bychom se ale rozhodně vzdávat neměli:
- Používáním repelentů se lze chránit před hmyzem i klíšťaty. Nanášejte je spíše na obuv a nohavice než přímo na kůži, a to zejména u malých dětí. Jejich pokožka by totiž na látky obsažené v repelentu mohla nepříznivě reagovat.
- Po každém návratu z přírody co nejdříve prohlédněte celé tělo a přisáté parazity ihned odstraňte jemným vikláním s použitím pinzety. Nikdy neopomeňte zkontrolovat vlasatou část hlavy a oblast genitálu. O kontrolu zad a dalších zraku nepřístupných míst požádejte někoho dalšího. Pamatujte, že čím dříve je klíště z kůže odstraněno, tím nižší riziko přenosu viru klíšťové encefalitidy či borrelií představuje.
- Nezapomeňte zkontrolovat také domácího mazlíčka, který byl na výletě s vámi. Pokud u něj klíště objevíte, postupujte s jeho odstraněním stejným způsobem, jako byste ho odstraňovali sobě. V žádném případě se parazita nesnažte rozmáčknout mezi prsty a neházejte ho do ohně! Pokud by byl infikovaný, riskovali byste tím vlastní nákazu. Psa nebo kočku můžete před klíšťaty chránit k tomu určenými veterinárními přípravky. K dispozici jsou nejrůznější spreje, obojky nebo kapičky.
Ptejte se na očkování
Nepodceňujte závažnost onemocnění, která mohou být klíšťaty přenášena. Zeptejte se svého lékaře na možnost očkování proti klíšťové encefalitidě, které vás před touto chorobou účinně ochrání.
(veri)
Zdroj:
www.khsolc.cz