Napsali o nás
Než se objeví klíšťata
Klíšťata mohou roznášet virovou encefalitidu. Ideální prevence spočívá v očkování a nejvhodnější dobu pro ně představuje současné chladné období roku.
Klíšťata vyskytující se u nás musejí obvykle vystřídat tři hostitele, než se promění v dospělého jedince. Délka vývojového cyklu se pohybuje v rozmezí jednoho až čtyř let. Během léta se většinou ,,převlékají" z jednoho vývojového stadia do druhého, a proto jich nacházíme nejvíce přisátých během jara a na podzim.
Mezi oblasti, kde máme vyšší šanci onemocnět klíšťovou encefalitidou, každoročně patří jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí.
Nemoc probíhá ve dvou fázích. Nejprve připomíná lehkou chřipku a po dvou týdnech nastupují kruté bolesti hlavy provázené horečkou. Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí. Pokud se virus neodhalí včas, je léčba velmi složitá. Až jedna čtvrtina nemocných má trvalé následky, mezi něž patří obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.
Bezpečná prevence
Nechat se očkovat je možné kdykoliv v průběhu roku, ovšem v teplejších měsících je nutné mít na paměti, že člověk je chráněn až za čtrnáct dní po aplikaci druhé dávky vakcíny. Očkování se doporučuje zejména osobám, které žijí v rizikových oblastech nebo v nich budou krátkodobě pobývat (např. letní tábor, rekreace, sezonní práce v lese).
Vakcinaci provádí na požádání praktický lékař, který vám nabídne i příhodné očkovací schéma. Očkovací látku je nutno hradit, ale některé zdravotní pojišťovny na ni poskytují příspěvek.
(Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz)