Napsali o nás
Nebezpečná klíšťata
Televize.cz, 31/2009
V rizikových oblastech se můžete po přisátí klíštěte nakazit buď klíšťovou encefalitidou, nebo lymeskou borreliózou -podle toho, zda jste muž, či žena.
Na 10. konferenci o nemocech přenášených klíšťaty, která se konala v německé Jeně, zdůraznili odborníci fakt, že každé pohlaví je náchylnější k jiné chorobě. Konference se zúčastnilo přes tři sta vědců z jednatřiceti zemí. Jejich závěry popřely dřívější předpoklady.
Muži a encefalitida
Muži jsou podstatně náchylnější na onemocnění klíšťovou encefalitidou než ženy. S touto infekcí přicházejí k lékaři téměř dvakrát častěji. Ještě donedávna se soudilo, že důvodem je pouze fakt, že se častěji pohybují v přírodě. Tento předpoklad však již neplatí.
Virus klíšťové encefalitidy se krví dostane do těla, které s ním bojuje obdobně jako třeba s chřipkovým virem, a tudíž má i stejné projevy. Pokud se dostane k mozku, dochází k zánětu mozku, mozkových blan, nebo obojího.
Ženy a borrelióza
Na druhou stranu je infekce lymeskou borreliózou 1,2krát častější u žen než u mužů. Pokud si včas nepovšimnou charakteristického kruhového zarudnutí na kůži nebo si ani neuvědomí, že měly v kůži zakouslé klíště, může být obtížné toto onemocnění rozpoznat. Ženám hrozí i větší nebezpečí z pozdní diagnózy, protože nejasné příznaky borreliózy jako únava a změny nálady bývají připisovány hormonálním změnám, například v menopauze nebo v průběhu menstruace. Dokladem toho může být případ Američanky, jež trpěla příznaky borreliózy několik let, než lékaři správně určili příčinu jejích potíží. Ženu obtěžovaly především časté bolesti hlavy a kloubů, čelistí a kotníků. Symptomy se postupně zhoršovaly, bolest začala postihovat i velké klouby jako ramena a kyčle. Trvalo celých třináct let, než byla nemoc správně diagnostikována a mohla být zahájena příslušná léčba antibiotiky.
(Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz)