Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNapsali o násKouslo vás klíště? Nechte ho vyšetřit!

Napsali o nás

Kouslo vás klíště? Nechte ho vyšetřit!

Kouslo vás klíště? Nechte ho vyšetřit!

Bety.cz,
16.7.2010

O nebezpečí infikovaných klíšťat se v poslední době hodně mluví a je pravda, že počet těchto roztočů nakažených klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou borreliózou rok od roku stoupá. Jednou z možností, jak se zbavit strachu před možnou nákazou, je poslat odstraněné klíště na rozbor do laboratoře.

Jaká vyšetření se nabízejí

V současnosti je možné nechat klíště vyšetřit na přítomnost obou nejčastěji přenášených infekcí, klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy. Kromě toho se nabízí i vyšetření na ehrlichiózu, bartonelózu a babesiózu, tato onemocnění jsou však v České republice velmi vzácná. Ehrlichióza i při případné nákaze probíhá často bez vážnějších příznaků, nebezpečná však může být pro jedince s oslabeným imunitním systémem. Také bartonelóza a babesióza jsou u nás diagnostikovány jen velmi zřídka a vyšetření klíštěte na jejich přítomnost může mít význam u jedinců s poruchami imunity.

Jak doručit klíště

Vyšetření infekčnosti klíštěte dnes u nás nabízí několik společností a jeho cena se pohybuje kolem 500 až 800 korun za jedno onemocnění. Přisáté klíště stačí opatrně odstranit, vložit do igelitového sáčku a odeslat na adresu uvedenou na internetových stránkách konkrétní společnosti. Výsledek bývá známý během několika málo pracovních dní.

Když nemáte klíště

Pokud vám klíště při odstraňování nechtěně uklouzlo nebo se vám ho zkrátka na vyšetření posílat nechce, nemusíte jen pasivně čekat na svůj osud. Zapamatujte si místo přisátí a pravidelně jej kontrolujte. Pro nákazu lymeskou borreliózou je typické kruhové zarudnutí, které se objeví kolem místa, kde klíště sálo krev. Odebrat krev na vyšetření protilátek, podle kterých se případné onemocnění bezpečně pozná, je možné nejdříve po 14 dnech od přisátí klíštěte, lépe ještě o týden nebo dva později. V případě klíšťové encefalitidy se krev na vyšetření odebírá v případě, že se objeví klinické příznaky, tedy zvýšená teplota, chřipkové příznaky a bolesti hlavy.

Jak zabránit přenosu

Jediným způsobem, jak můžete snížit riziko přenosu infekce od přisátého klíštěte, je zkrátit dobu přisátí na minimum. Čím déle je klíště přisáté, tím větší riziko hrozí, avšak například klíšťová encefalitida se obecně přenáší již po kratší době přisátí než lymeská borrelióza. Základním preventivním opatřením je tedy pravidelná a pečlivá prohlídka celého těla po návratu z přírody.

(vek)

Zdroje:
kliste.cz


Archiv

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj