Vyhledávání
|
|
Dobry den.Mam 18 mesicniho syna ma naockovano hexavakcinu a prevenar a priorix .Ted bych ho chtela dat proti klistatum nekdo rika ze je to riziko ze az je lepsi od tri let ale ockuje se uz od roka .Tak nevim zda dat nebo ne ?a jaky ma pak ty reakce kolik stoji atd..
Odpověď lékaře:
Dobrý den, situace ve výskytu onemocnění KE není v ČR příznivá a jsou zaznamenávány i případy onemocnění u malých dětí. Často jsou pak děti hospitalizovány a musí snášet nepříjemné vyšetřovací metody a někdy infúzní terapii. Vakcína je velmi šetrná a děti ji dobře snáší. Většinou po očkování nebývají reakce žádné, vyjímečně může být mírná teplota v den očkování a místo aplikace může 1-2 dny pobolívat. Děti mají přírodě velmi blízko a určitě stojí za to, nechat dítě naočkovat proti KE, než jej vystavit riziku přenosu tohoto onemocnění při přisátí klíštěte. Jedna dávka vakcíny stojí obvykle kolem 500,- Kč, náklady mírně navýší aplikační poplatek. Informujte se u pojiš´tovny Vašeho syna na příspěvek na očkování, věršina pojišťoven a zvláště dětem, na očkování významně přispívá. Očkování Vám rozhodně doporučuji.
Dobrý den, dnes jsem nechala očkovat svého dvouletého syna proti KE. Jaká může být reakce? A další dotaz - pokud ještě kojím 3-měsíční miminko, mohu se nechat já sama očkovat? Děkuji za odpověď!
Odpověď lékaře:
Dobrý den, většinou nebývají reakce žádné. Místo aplikace může Vašeho syna 1-2 dny pobolívat , může tedy reagovat nepohodou, když se na místo zatlačí. V den aplikace může být, ale spíše vyjímečně mírná teplota. Ostatní reakce jsou vzácné. Pokud kojíte, můžete se klidně nechat naočkovat, nijak kojenému miminku nemůžete ublížit. Vzhledem ke frekvenci onemocnění KE v ČR Vám očkování doporučuji. Přeji hodně zdraví.
Dobrý den, ve pěti letech jsem prodělal zánět mozkových blan s následkem ztráty sluchu (ne ale od klíštěte). Je pro mě vhodné očkování proti KE? Nemůže dojít k nějakým nežádoucím účinkům? Má lékařka si není jistá. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud jste v dětství prodělal onemocnění, které popisujete, není třeba se obávat očkování proti KE, pokud samozřejmě nejsou přítomny další kontraindikace. Přeji Vám hodně zdraví.
Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je mozne pozadat o odebrani krve a preventivne zjistit, zda je dite po klisteti nakazeno. Bohuzel muj trimesicni syn - ac lezel pouze v kocarku - mel v hlave kliste. A dale bych se chtela zeptat, jak vypada prubeh nemoci u takto maleho ditete, jak probiha lecba? A nasledky? Cetla jsem zde, ze cim mladsi dite, tim mirnejsi prubeh..? Dekuji za odpoved
Odpověď lékaře:
Dobrý den, v současné době Vám doporučuji pouze sledovat zdravotní stav vašeho syna. Pokud by se objevily do 30 dnů příznaky podobné viróze, informujte při návštěvě lékaře také o přisátí klíštěte. Vyšetření krve na protilátky se v takových případech běžně neprovádí. Protilátky jsou rozpoznatelné většinou až s nástupem druhé fáze tohoto onemocnění a ta přichází za různě dlouhou dobu. Pro příště ještě existuje možnost odeslat klíště po vytažení do laboratoře (adresy na webu), kde stanoví, zda bylo klíště infikováno nebo nebylo. Pro ochranu Vašeho syna doporučuji používání dětských repelentů a pravidelné prohlížení jeho tělíčka po návratu domů. Jakmile dosáhne věku jednoho roku, doporučuji Vám očkování proti KE. Je pravda, že průběh tohoto onemocnění bývá u malých dětí mírnější, než u dospělých. Může probíhat pouze pod obrazem virózy, tedy v případě kojence může vypadat jako nechutenství, nepohoda, pláč, zvýšená teplota a podobně. Nemusí vůbec dojít k přechodu onemocnění na mozkové obaly nebo mozek. Také u dětí málokdy zůstavají po onemocnění trvalé následky. Přeji vám hodně zdraví.
Dobrý večer. Dnes jsem našla svému osmiměsíčnímu synovi na zadečku pod plínkou klíště. Potřeli jsme je desinfekcí Betadine a pak tamponem vytočili. Chci se zeptat, jestli se dá odběrem krve zjistit, jestli náhodou syn nebyl infikovaný? A za jak dlouho by se případně odběr měl udělat? A jakou ochranu byste pro tak malé dítě doporučovala? Klíště měl pravděpodobně maximálně necelých 5 hodin. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký večer. Jitka Kochmanová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, při vytahování klíštěte jste postupovali relativně správně, doporučuji ještě vždy zopakovat desinfekci místa znovu po vytažení klíštěte. Nyní Vám doporučuji pouze sledovat zdravotní stav vašeho syna. Pokud by se objevily do 30 dnů příznaky podobné viróze, informujte při návštěvě lékaře také o přisátí klíštěte. Vyšetření krve na protilátky se v takových případech běžně neprovádí. Protilátky jsou rozpoznatelné většinou až s nástupem druhé fáze tohoto onemocnění a ta přichází za různě dlouhou dobu. Co se týká přenosu lymeské borreliósy, je nepravděpodobné, že k přenosu došlo, vzhledem k časnému vytažení klíštěte. Pro příště ještě existuje možnost odeslat klíště po vytažení do laboratoře (adresy na webu), kde stanoví, zda bylo klíště infikováno nebo nebylo. Pro ochranu Vašeho syna doporučuji používání dětských repelentů a pravidelné prohlížení jeho tělíčka po návratu domů. Jakmile dosáhne věku jednoho roku, doporučuji Vám očkování proti KE. Přeji vám hodně zdraví.