Vyhledávání
|
|
Syn 7 let, očkovaný - loni přeočkován po 3 letech. Dnes ráno jsem nu vytáhla 2 klíšťata - krtk a ruka. V poledne jsme byli na alergologii na pravidelné kontrole - krky i dýchání v pořádku, vše OK. Když jsme přišli domů, stěžoval si na únavu a po změření teploty jsem zjistilka, že má 39 st. Může tato horečka souviset s klíšťaty, tak rychle? a i když je očkovaný?
Odpověď lékaře:
Dobrý den, Váš syn je řádně očkován a je velmi nepravděpodobné, že by se nakazil klíšťovou encefalitidou. Nicméně jsou takové případy velmi vyjímečně popisovány. Jsem přesvědčena, že teplota má jinou příčinu. Inkubační doba KE se pro vaši informaci pohybuje od 2 do 30 dnů, nejčastěji 7 až 14 dnů.Pokud teplota neustoupí, vyhledejte lékaře. Přeji Vám hodně zdraví.
Dobrý den, 12.4.2007 jsem měla přeočkování proti KE po 5letech od základ.očkov.Letos 5 let od této doby jsem byla hospit.v nemocnici,potom jsem užívala antibiotika.Bohužel jsem 3.5.2012 měla přisáté klíště.Takže je to přesně 5let a tři týdny od posledního přeočkování.Jsem v této době ještě chráněna proti onemocnění klíšť.encefalitidou? Je mi 43 let.,jsem celiatik,jiné onemocnění nemám. děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, jestli tomu správně rozumím, dostala jste v dubnu 2007 první přeočkování po 3.dávce, která byla podána někdy v dubnu v roce 2002. Pokud tomu tak je, došlo k porušení očkovacího schématu, protože dávka prvního přeočkování se podává za tři roky po 3.dávce. Měla být tedy podána v dubnu 2005. Nedokáži tedy vyhodnotit, zda jste plně chráněna proti KE. Domnívám se, že jste chráněna částečně a neměla by snad u Vás, pokud samozřejmě k přenosu vůbec došlo, nastat vážnější forma tohoto onemocnění. Doporučuji vyhledat Vašeho lékaře, nechat si vyšetřit z krve hladinu protilátek proti KE a podle výsledků postupovat dále. Přeji Vám hodně zdraví.
obrý den, chtěla bych se zeptat, zda je kl. encefalitida a borelióze přenosná i mateřským mlékem - nejsem očkovaná a kojím, tak nevím, zda pobytem v přírodě neriskuji. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Kateřina Kratzerová Krejčová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, tento způsob přenosu se u těchto onemocnění neuplatňuje. Nemůžete své dítě tedy ohrozit. Pokud kojíte a uplynulo již šestinedělí, můžete se klidně nechat proti KE naočkovat a ani tak své dítě neohrozíte, navíc budete sama chráněna. proti LB doporučuji používání vhodných repelentů, včasné a opatrné odstraňovaání klíšťat a vhodný oděv do přírody. Repelentní prostředky můžete uplatnit i u Vašeho miminka, jsou k dispozici většinou od tří měsíců věku. Nenanášejte repelenty u dítěte na ručičky, které si může dávat do úst...Přeji Vám hodně zdraví.
Dobrý den, jsem ORL lékařka a před 3 lety jsme se s manželem nechali očkovat proti klíšt. encephalitidě. Nyní jsem nám nechal vyšetřit protilátky IgG a potřebuji informaci, zda se máme nechat přeočkovat při hodnotě 26,3 U/ml / ref. meze 0,0 - 9, 0 / a manžel 142 u/ml. Děkuji! MUDr. Eva Mikešová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, hladina protilátek vypovídá o tom, že jste chránění proti KE, v každém případě je třeba dodržet SPC a podat další dávku podle toho, zda se před 3 lety jednalo o 3.dávku, pak je třeba přeočkování po třech letech, jen tak lze zajistit dlouhodobou účinnost očkování k další dávce. Pokud se před třemi lety jednalo již o přeočkování, pak záleží na Vašem věku a druhu vakcíny. U vakcíny FSME se přeočkování podávají co 5 let u osob do 59 let věku, co 3 roky nad 60 let. U vakcíny Encepur je věková hranice pro stejný postup 49 let. Přeji Vám hodně zdraví.
Dobrý den, můj dotaz je na reakci na očkování. Po každé dávce jsem seděla v čekárně a tak do pěti minut jsem začala mít jakoby nával, či takový stoupavý tlak směrem doo hlavy. Cítila jsem se jako malátná, na omdlení a po poslední dávce i jakési brnění na patře a jazyk. Jsem docela nervní z takových věcí a tak k tomu hned přistoupil strach. Proto se bojím dalšího přeočkování, které mám mít letos na konci roku. A ještě mám dotaz, mým synům skončili tři roky ted v březnu....už se chystám zajít pro další dávku, nevadí zpoždění max. 3 měsíce? Děkuji Dana
Odpověď lékaře:
Dobrý den, reakce po očkování, kterou popisujete (malátnost, nával, pocit na omdlení) je třeba zdůraznit lékaři, který vám bude podávat další dávku. Těmto reakcím se dá většinou zabránit tím, že budete očkována vleže a poté budete vleže chvíli odpočívat. Reakce souvisí většinou se změnou krevního tlaku. Pocit brnění na patře a na jazyku je třeba lékaři přesněji popsat, před tím, než bude podána vakcína, rozhodne o případných dalších opatřeních. V každém případě není na místě žádná velká obava, každý lékař je připraven případné nežádoucí účinky řešit. Někdy se volí i možnost použití jiné vakcíny, než kterou jste byla očkována v rámci základního očkování. Pokud vaši synové potřebovali dávku v březnu, zajděte s nimi na očkování co možná nejdříve, aby byla prodleva minimalizována a lékař by mohl při prodlení zkontrolovat jeden měsíc po podání přeočkování z krve hladinu protilátek, zda je v pořádku. Přeji Vám hodně zdraví.