Vyhledávání
|
|
Dobrý den paní doktorko,děti dávám očkovat proti klíšťové meningoencefalitidě již několik let,nejdříve 3 startovací očkování a potom 2x vždy po 3 letech naposledy 29.1.2008. Nyní dochází každé dítě k jinému lékaři a jeden nám tvrdí ,že oočkovat hned a druhá paní doktorka tvrdí,že až v lednu 2013. Jak mám postupovat chci aby obě děti byli očkované stejně. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, doporučení výrobce zní tak, že první přeočkování (4.dávka) se podává vždy u každého po 3 letech, další přeočkování se podává po 3 letech u osob nad 50 nebo 60 let věku dle typu vakcíny a po 5 letech u osob do tohoto věku, tedy i u dětí. Lze tedy využít pětiletý interval, leden 2013. Přeji Vám hodně zdraví a doporučuji očkování i Vám.
Dobrý den, ve čtvrtek jsem chytila klíště na Sázavě, objevila ho až v pátek večer. Včera (pondělí) mě začala bolet hlava, ale řídila jsem auto dlouho na dálnici, tak to jsem to přičítala únavě, večer to na chvíli ustoupilo, pak ale zase. Dnes ráno to bylo ok, ale během dopoledne se zase rozbolela a bolí stále. Teplotu nemám. Jsem ve 4.měsíci těhotenství. Mám čekat, jak se to vyvrbí? Hlava mě normálně nebolí, jen při výrazné změně tlaku, ale ustoupí vždycky po kávě. Ted nějak neustupuje. Děkuji Vám.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, inkubační doba KE je 2-30 dnů, ale nejčastěji je 7-14 dnů. Není tedy ve Vašem případě úplně typická. Kromě bolestí hlavy bývají v první fázi onemocnění přítomny i příznaky virózy, bolesti kloubů, svalů, zvýšená teplota...Přikláním se spíše k tomu, že Vaše potíže budou mít jinou příčinu. Pokud ale vaše potíže neustoupí, vyhledejte pro jistotu lékaře a informujte jej o klíštěti, vyšetří Vás a stanoví další postup. Pro příště existuje i možnost zaslat klíště do laboratoře na vyšetření, zda bylo infikováno, což Vás při negativním výsledku může uklidnit. Přeji Vám hodně zdraví a po šestinedělí doporučuji očkování proti KE.
Dobrý den, > před 17 dny jsem měla klíště. Nyní se u mě objevily chřipkové příznaky (bolesti hlavy a svalstva). Je třeba si nechat udělat nějaké vyšetření a jaké? U své obvodní lékařky jsem narazila na neznalost :-(. > Děkuji moc a zdravím
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud dojde po přisátí klíštěte k podobným zdravotním potížím, může se jednat o běžnou virózu, ale také o první příznaky klíšťové encefalitidy. Pokud se jedná o KE, potíže by měly po několika dnech ustoupit, aby se po zhruba jednom týdnu vrátily s větší intenzitou a silnějšími bolestmi hlavy. S nástupem této intenzivnější fáze jsou většinou teprve jednoznačnější výsledky vyšetření krve. Pokud Vaše potíže neustoupí a přidají se bolesti hlavy, vyhledejte znovu lékaře nebo se obraťte na infekční ambulanci. Přeji Vám hodně zdraví.
> 17. 5. 2012 - 21:42:11 > > Jméno: Lenka > Příjmení: Pokorná > Váš e-mail: l.pokorna1@seznam.cz > Vaše zpráva: Dobrý den, > měla bych prosím dotaz, týká se mojí tří leté dcerky. Jelikož byla dcera přes zimní období, kdy je vhodné očkovat, měla časté nachlazení apd., tudíž se mi ji nepodařilo nechat ji naočkovat. Až v dubnu jsme byly na první dávce, v květnu jsme měly jít na drhuhou dávku, ale dcera mi bohužel v té době mezi prvním a druhým očkováním chytla klíště. Klíště jsem po zjištění hned vytáhla, ale teď mám, asi jako každý obavy z toho nejhoršího, protože, jak se tak domnívám, to že měla mezi očkováním, a klíště bohužel dostala, tak to znamená, že v podstatě nebyla vůbec chráněná, tzn., že můžu mít obavy z toho nejhoršího? Chtěla bych se zeptat, jestli se jinou cestou, než odebráním moskomíšního moku, dá zjistit, jestli náhodou nemá klíšťovou encefalitýdu. Myslím tím, jestli se to dá zjistit popř. nějakým odběrem krve. Mrzí mě to, protože jsem měla snahu dceru chránit před tímto onemocněním, ale bohužel stalo se. A v tomto případě mi bohužel naše paní doktorka nenavrhla, že se dá očkovat hned 14dnů po sobě, ale nevím právě jestli to u dětí jde očkovat dávky takto po 14ti dnech. Je to už týden od vytáhnutí klíštětě.... > Chtěla bych prosím vědět, jestli tedy se dá zjistit klíš.encef. jen z krve, nebo jestli mám čekat na průběh, co a jak bude dál? > Předem moc děkuji za brzkou odpověď na můj dotaz... > S pozdravem a pěkný den. > Pokorná Lenka > Kontrolní kód: 10 > >
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud Vaše dcerka měla před přisátím aplikovánu jen jednu dávku, není bohužel plně chráněná. Nicméně i po jedné dávce má alespoň částečné protilátky a je možné, že pokud vůbec k přenosu onemocnění došlo, mohou protilátky zmírnit průběh onemocnění. Existuje možnost odeslat klíště po vytažení do laboratoře (adresy na webu), která vyšetří, zdy klíště bylo infikováno, či nikoli. Další vyšetření se běžně neprovádějí, z krve se dá diagnóza stanovit většinou až s nástupem druhé fáze onemocnění. Bude nyní potřeba, po dobu 30 dnů od přisátí klíštěte sledovat zdravotní stav vaší holčičky a při případných projevech virózy vyhledat lékaře. Co se týká pokračovanání v očkování, obvykle se doporučuje 14 dnů po přisátí klíštěte vyčkat a pak aplikovat druhou dávku vakcíny. O tom rozhodne očkující lékař. Přeji Vaší dceři hodně zdraví a věřím, že k přenosu nákazy nedojde, infikovaných klíšťat je cca 1-2%. Očkování, kdy je mezi první a druhou dávkou interval 14 dnů , v období, kdy jsou klíšťata aktivní je možné používat i u dětí a běžně se takto postupuje.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je očkování proti KE 100 %? Nebo existuje nějaké riziko nákazy? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, v případě očkování proti KE, stejně jako u jiných očkování existuje cca 2-4 % populace, jejichž organismus nevytvoří dostatek protilátek a nejsou spolehlivě chránění. Nicméně většina osob je po očkování plně chráněna a vzhledem k trvalému riziku KE je očkování jednoznačně doporučováno.