Vyhledávání
|
|
V jakých měsících je vhodné očkovat se proti klíšťovné encefalitidě. Děkuji za info. Hořejší
Odpověď lékaře:
Očkování proti klíšťové encefalitidě je možno provádět během celého roku, ovšem v sezóně klíšťat (tj duben až září, říjen) je nutno podřídit se určitým kritériím a dosržovat určitá pravidla, takže pro očkovanou osobu je jednodušší nechat se očkovat v chladných měsících roku. V létě by žadatel o očkování neměl mít přisáté klíště 3 týdny před 1. dávkou, do podání 2. dávky a aspoň týden po aplikaci 2. dávky. Když cestuje ale do hodně rizikové oblasti, je vhodné zahájit očkování i v létě a očkovaného správně poučit. První dávka vakcíny proti onemocnění nechrání, takže při přisátí infikovaného klíštěte může dotyčný onemocnět. Udává se, že průběh onemocnění není horší než kdyby první dávku nedostal.
Dobrý den, je to druhý den co mě přítel odsranil na hýždi klíště. Klíště bylo malé a kolem něj klasický červený svědivý pupínek Jenže nešlo vyndat a partner použil pinzetu. Ihned po vyndání jsem měla pocit,že ho nevyndal celé. Druhý den jsem zjistila,že v místě zůstala černá tečka, a že okolo je to červené a tvrdé. Mám se obrátit na lékaře a nebo počkat,,až klíště doroste,,?Je zvýšené procento,že onemocněním Ence. nebo Bor.?Nejsem očkovaná. Děkuji
Odpověď lékaře:
Myslím, že není nutné vyhledávat další ošetření. Klíště Vám nedoroste, naopak v krátké době bude zbytek klíštěte vyloučen. Riziko přenosu Lymské boreliozy je téměř nulové při tak krátkém přisátí a u klíšťové encefalitidy může dojít k přenosu hned po přisátí - virus je přítomen ve slinách. Když zůstane v rance zbytek klíštěte, k sání ani vstřikování slin už nedochází, takže by nemělo dojít ani k přenosu viru. Důležité je použití dezinfekce, např. jodisolu.
Dobrý den, asi před čtrnácti dny jsem na sobě objevil přisáté klíště. Asi po týdnu se projevilo škrábání v krku, stálá bolest hlavy, zvýšená únava a mírné závratě. Navštívil jsem praktickou lékařku, která se přiklonila spíš k závěru, že se jedná o nějaký typ nachlazení, při těžší encefalitidě bych prý "vypadal podstatně hůř" a že v této fázi není možné podezření na onemocnění v souvislosti s klíštětem potvrdit ani vyvrátit. S tím lze souhlasit, nicméně za tři dny odjíždím s rodinou na zahraniční dovolenou a nerad bych začal "vypadat hůř" právě tam. Je nějaká možnost, jak především klíšťovou encefalitidu v tomto stádiu prokázat či vyloučit? Co byste mi doporučili? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Jestli dobře rozumím časovým souvislostem - popsané potíže začaly asi před týdnem a pravděpodobně už je nemáte a obáváte se, že v případě KE by mohla nastoupi druhá vlna onemocnění s nervovým postižením. 14 dní po infekci by už mohly být prokazatelné "akutní časné" specifické protilátky a výsledek by do tří dnů mohl být už také k dispozici, zkuste se takto domluvit s lékařkou. Asymtomatický interval mezi oběma fázemi obvykle nebývá delší než týden, tak možná je už vše vysvětleno.
Dobrý den, bezprostředně po přisátí klíštěte se v místě přisátí objevil kruhový erytém bez centrálního výbledu, který mírně svědí a nemění se (nyní je to asi týden po přisátí). Může to být známka infekčnosti klíštěte? A za jak dlouho po infekci lymeskou borreliózou účinkují podaná antibiotika stoprocentně proti rozvinuté infekci? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
U Vašeho popisu je ještě důležitá velikost skvrny - udává se, že v průměru má být větší než 5 cm, aby se myslelo na Lymskou boreliozu. Spíše se mi jeví, že se jedná o mírnou zánětlivou reakci a ta někdy přetrvává dlouho. K Vaší druhé otázce - vyšetření na boreliozu se většinou provádí měsíc po přisátí klíštěte a při pozitivním výsledku se poté nasazují antibiotika. Tento interval je tedy určitě bezbečný a účinný. Když se diagnóza zjistí později - uplatňují se jiné léčebné postupy. Nevím přesně, co myslíte tím "za jak dlouho po infekci..". Léčba u boreliozy je ale delší než u jiných infekcí.
Dobrý den, asi po 10h po příchodu z lesa jsem objevila klíště na vnitřní paži, které jsem odstranila (před tím jsem však klíště potřela krémem) po odstranění vydezinfikovala. Je vyšší riziko přenosu nákazy klíšť encefalitídy, když jsem použila krém? Za jak dlouhou dobu by nejpravděpodobněji došlo k nákaze? Z onemocnění mám velké obavy, děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Při použití krému se klíště začne dusit a dochází ke snadnějšímu přenosu Lymské boreliózy. Ale i s dobou, které uvádíte není jasné, jak dlouho bylo klíště přisáté, mohlo být i kratší dobu než 10 hodin. Jinak průměrná inkubační doba u klíšťové encefalitidy je 7-14 dní a Lymské boreliozy 3-30 dní.