Vyhledávání
|
|
Dobrý den, moc Vás prosím o rychlou odpoveď. V 7.9. jsme byli dopol.v lese s šestinedělním synem - byl v kočárku, jezdila jsem s ním po cestě. Doma jsme se prohlédli, oblečení dali vyprat. Večer, při koupání, jsem zjistila, že miminko má zakouslé klíště! Vůbec mě nenapadlo ho dřív prohlédnout. Místo jsem dezinfikovala Cuttaseptem. Co se dělá pokud má takovéto miminko klíště - vyšetření, léky preventivně??? Co by miminku hrozilo, pokud by onemocnělo? Děkuji za odpověď. Jsem z toho moc nešťastná.
Odpověď lékaře:
To je opravdu těžko uvěřitelné. Osobně si myslím, že nasadit rovnou léky není vhodné. Domluvte se s dětským lékařem, jak často by děťátko měl prohlédnout - inkubační doba u klíšťové encefalitidy je obvykle 7-14 dní, u Lymské boreliózy až měsíc. Důležité je, sledovat teplotu. Ještě pro Vaše uklidnění - klíště nemuselo být přisáté tak dlouho a riziko je také různé podle místa, kde jste byli v parku.
Dobrý den, dozvěděla jsem se, že se již nemůžu nechat přeočkovat proti klíšťové encefalitidě u svého praktického lékaře, ale musím do očkovacího centra, je to pravda? A ještě bych se chtěla zeptat, jaký interval mezi očkováními proti klíšťové encefalitidě a např.proti karcinomu děložního čípku, se musí dodržet. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
V době nedostatku očkovací látky proti klíšťové encefalitidě (tj od začátku roku 2007 dosud) se veškeré dovezené vakcíny soustředily opravdu v očkovacích centrech Zdravotních ústavu - hlavně z organizačních důvodů. V podzimním období mají být dle mých informací už zásobeny i lékárny, takže očkování u praktického lékaře by mělo být možné. Navíc je před námi celé zimní období, kdy je na vakcinaci dostatečný časový prostor, takže myslím nemusíte mít obavy. Ale ve Zdravotním ústavu Vás oočkují také určitě bez problémů a profesionálně. Mezi jednotlivými očkování je třeba dodržovat interval 14 dnů. Možná je nejlepší zahájit očkování proti lidským pappilomavirům - ca čípku a za 2-3 týdny po druhé dávce začít s klíšťovou encefalitidou.
Po třech týdnech od kousnutí klíštětem, které jsem vytáhla asi 1h po zakousnutí a neměla žádný flek kolem mě už 4.tý den bolí hlava a v krku. Teplotu nemám. Je možné, že jsem se nakazila KE?Děkuji předem za odpověď.
Odpověď lékaře:
Teplota bývá stabilním příznakem infekce virem KE, bolest hlavy určitě také patří k typickým klinickým projevům, bolest krku spíše ne. Jestli se jedná opravdu o bolest při polykání a ne např. pálení nosohltanu, zajděte k lékaři - nález v krku může diagnózu upřesnit. Jinak hodina přisátí k přenosu postačuje, ještě je důležité, v jaké oblasti jste klíště chytila.
Děkuji za odpověď, u tazatelky mě zaujaly právě chřipkové příznaky, bolest svalů, únava a subfebrilie, což jsou vše příznaky boreliozy. Pravděpodobnost přenosu je nízká, ale ne nulová - moje přítelkyně (nyní 28 let) chytla boreliozu v roce 1989, měsíc po klíštěti měla pozitivní serologii (nic jiného se v té době v praxi nepoužívalo) - vzhledem k tomu, že neměla erytém tak byla až do roku 2001 léčena na JRA. Umíte si asi představit, jaké škody napáchala neléčená borelioza za 12 let. Myslím, že je vhodné tazatelům opakovaně zdůrazňovat, že erytém nemusí být vždy - všeobecně je vnímána borelioza tak, že se musí erytém objevit. Chápu, že jste specializovani na odpovědi týkající se encefalitidy. S pozdravem Fišer Milan
Odpověď lékaře:
Dotaz čeká na odpověď
Prosím, proč zde uvádíte nepřesné informace: viz." jedině kdyby se objvila skvrna v průměru 5 cm a s centrálním výbledem, tak by se mohlo jednat o Lymskou boreliozu. " v textu níže - erytém se zdaleka neobjeví u 100% pacientů - to že se neobjeví erytém přece neznamená, že se člověk nemohl nakazit boreliozou. Díky za odpověď na mail. Fišer Milan Kristýna Dobrý den, před asi 7 dny jsem měla přisáté klíště. Klíště jsem odstranila a místo očistila kysličníkem, klíště šlo dobře vyndat a bylo velmi malinké=nenasáté. Před třemi dny jsem dostala chřipku, nemohla jsem mluvit kvůli kašlu, včera mě bolely svaly, za krkem, na nohou a celkově jsem byla unavená, zpocená a cítila jsem se jako při chřipce. Dnes celý den smrkám, mám pořát trochu teplotu a potím se. Místo po klíštěti má ani ne 1/2 centimetrový světle růžový flíček s bílou tečkou uvnitř a stroupkem. Nezvětšuje se je pořát stejný, vypadá trochu jako akné. Mám se bát nákazy a vyhledat lékařskou pomoc? Bohužel mám můj lékař dovolenou a proto jsem si ještě k němu nezašla, je v mém případě lékařská pomoc nutná? To co popisujete by mohlo připomínat první vlnu onemocnění klíšťovou encefalitidou, jen ta rýma a kašel určitě nejsou typické, takže se klidně může jednat o virózu. Inkubační doba by vyšla také velmi krátká - pouze 4 dny, což není běžné. Klinický obraz se asi nějak už dále rozvinul, ale v případě že po krátké odmlce - asymptomatickém stadiu se zase objeví teplota a další potíže, určitě lékaře vyhledejte. Jinak v místě přisátí - ta drobná zánětlivá reakce by měla zmizet, jedině kdyby se objvila skvrna v průměru 5 cm a s centrálním výbledem, tak by se mohlo jednat o Lymskou boreliozu.
Odpověď lékaře:
Máte pravdu, že erytém není přítomen vždy - uvádí se v 70-80%, ale tazatelka se zajímala hlavně o možnost infekce klíšťovou encefalitidou. Navíc uvedla, že klíště bylo nenasáté, takže předpokládám, že nesálo dlouho a pravděpodobnost přenosu LB je nízká. Lépe by bylo, vůbec tuto variantu neuvádět.