Vyhledávání
|
|
Dobrý den, mohu dostat znovu boreliózu jestliže už jsem ji asi před třemi roky měl? A mohu jít dobrovolně na odběr krve, z důvodu podezření na KE bez doporučení lékaře? Je možné, že by se příznaky KE mohly oběvit po 46ti hodinách od přisátí klíštětě? (klíště 46 hodin bylo přisáté) Děkuza za odpovědi.
Odpověď lékaře:
Boreliózou může člověk onemocnět vícekrát v životě. Nelze určitě říci, že když ji jednou proděláte, tak jste chráněn na celý život. Na odběr krve jít můžete, ale budete si vyšetření platit (možnost je obvykle u soukromých laboratoří), ale důležité je, že by mohl nastat i problém s interpretací výsledku-vždy je třeba dávat do souvislosti klinické potíže a výsledky laboratorních vyšetření. Není jasné jestli nějaké potíže máte, ale inkubační doba u klíšťové encefalitidy je 7-14 dní, u boreliozy 3-30 dní. Také neznamená, že kliíště se přisálo při pobytu v lese - mohl jste ho mít na např. šatech. Ještě na doplnění - vyšetření má smysl udělat, když se dostaví nějaké příznaky,
Dobrý den, byla jsem právě očkovaná proti klíšťové encefalitidě, můžu se zeptat, za jak dlouho můžu otěhotnět, nebo žádné riziko nehrozí a můžu otěhotnět "okamžitě" po očkování? Byla jsem očkovaná třetí a poslední injekcí základní řady. děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Nepíšete, o jakou dávku očkování se jedná. Vakcína je inaktivovaná, takže významné riziko opravdu nehrozí, nicméně v těhotenství se očkování z nedostatku studií na těhotných ženách neprovádí. Jestliže se jedná o třetí dávku nebo přeočkování, můžete vbrzku otěhotnět, v případě základního očkování je třeba počítat s podáním 3. dávky za 9-12 měsíců,
Dobry den, 7.10. jsem v lesiku u Prostejiva kde jsme hrali s kamarady Paintball chytnul dve klistata. Jedno jsem zjistil hned 8.10., druhe o dva dny pozdeji. Dne 13.10. jsem na sobe zacal pozorovat priznaky chripky. Po prolistovani par zasvecenych stranek zacinam mit strach z nakazy KE. Mohu zajit za jakymkoliv lekarem na odber krve, popr. na konzultaci zdravotniho stavu? Lze nejakym zpusobem preventivne zahajit lecbu a necekat na priznaky 2. faze onemocneni? Dekuji
Odpověď lékaře:
Už uplynuly další dny, takže se situace možná vyjasnila. Nepíšete jestli máte teplotu, ani jak dlouho klíště mohlo sát, jestli jste místo desinfikoval. Odběr krve má smysl po 14 při podezření na klíšťovou encefalitidu, za měsíc při podezření na boreliozu. Můžete jít za svým obvodním lékařem, nebo na infekční oddělení. Určitě ale se léčba nezavádí "preventivně".
Dobrý den, dnes jsem byla v lese a večer jsem objevila klíště v pupíku. Bohužel mám pupík tak "blbý" a špatně přístupný, že jsme klíště při vytahování přetrhli a kousek mi v pupíku zůstal a nejde a nejde ven. Co dělat??? Klíště jsem chytila na Příbramsku. Dí se nějak a kdy ověřit encefalitida a borelioza? Je možné, že jsem těhotná!!! Díky moc za odpověď.
Odpověď lékaře:
Tak postupně na Vaše otázky: s přetrženým klíštětem nedělejte nic. Je důležité, jestli jste místo vydezinfikovala např. Jodisolem - a to před i po vytažení. Zbylé části - asi kusadla se vyloučí spontánně. Příbramsko je možné označit jako ohnisko klíšťové encefalitidy, ale to představuje, že 1-5% klíšťat je infikovaných. Je možné vyšetřit samotné klíště - např. AV Vattice nebo v Č. Budějovicích, ale spíše bych sledovala, zda se u Vás neobjeví nějaké příznaky. Jinak vyšetření protilátek na klíšťovou encefalitidu je možné provést nejdříve za 14 dní od přisátí, u Lymské boreliozy za měsíc. V případě projevů, se ale léčba nasazuje hned. V případě těhotenství velmi záleží na klinickém průběhu onemocnění, ale u boreliózy existuje určité riziko pro plod. Zjistěte nejdříve, zda těhotná opravdu jste.
Vaše zpráva: Prosím Vás, můžou se očkovat proti klíšťové encefalitidě i dospělí alergici - trávy, roztoči, prach. Mám 2 dospělé děti a oba alergiky - dcera 24 let od 12 let na vakcínách 1x měsíčně, syn bez vakcín, pouze v případě potřeby léky na uklidnění alergie. Děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Ačkování alergiků se běžně provádí, je ale vhodné k vakcinaci zvolit období, kdy nemají potíže, které s alergií souvisí. V případě, že jsou léčeni vakcínami, je nutné dodržet časový odstup mezi jednotlivými dávkami očkovaání a specifickou imunoterapií. Asi nejjednodušší je domluvit se s alergologem a odborníkem v očkovacím centru.