Vyhledávání
|
|
dobry den, chtela jsem se zeptat, zda je mozne a hlavne ucinne ockovani v mesici dubnu - kvetnu a nebo jestli je lepe pockat az na pozdejsi mesice a pokud ano, ktery mesic je na ockovani ten nejvhodnejsi. dekuji za Vasi odpoved. Hanka
Odpověď lékaře:
Nejdůležitější pro rozhodnutí - jestli očkování zahájit teď nebo jestli je vhodné ho odložit je Vaše možné riziko onemocnět. Jestli budete trávit svůj čas v ohnisku klíšťové encefalitidy, naočkujte se ještě letos a co nejdříve. Očkování je možné provádět celý rok - je třeba si uvedomit jen to, že po podání první dávky není možné počítat s ochranou. Po apolikaci druhé (asi za 10-14 dní) poskytuje očkování ochranu v 90-95%. Takže je nutné nechytit mezi 1. a 2. dávkou klíště a očkování bude mít stejný efekt jako když se necháte očkovat v zimě. I když byste po první dávce klíště chytila - neděje se nic zlomového. Když byste onemocněla,neprobíhá onemocnění hůře. Druhá dávka (v případě, že k prvním příznakům nedojde) se odloží o 21 dní.
Dobrý den chtěla bych se zeptat na možnost očkování v tomto období pro 3 leté dítě. Přes zimu to nebylo možné kvůli nemocnosti. Jake je nebezpečí když dítě chytí klíště mezi první a druhou dávkou??Je nějaké riziko že když bude mít v sobě tělo první davku a chytlilo by se klíště že reakce na ně bude horší a případně onemocnění horší??Děkuji Lenka TOmanova
Odpověď lékaře:
Důležité pro rozhodování asi je, v jakém riziku je Vaše dětátko. Očkovat je možné po celý rok, jen je třeba myslet na to, že když podáte první dávku očkování už v době aktivity klíšťat a přisaje se infikované klíště -očkování ho velmi pravděpodobně neochrání.Na druhou stranu odborníci tvrdí, že podání první dávky očkovací látky nezhorší průběh onemocnění v případě, že klíště bylo infikované. Ve Vašem případě bych se u 3letého dítěte rozhodla podle skutečného rizika -jestli se chystáte na dovolenou do ohniska klíšťové encefalitidy - tak bych očkování zahájila a snažila se dodržet, že v kritickém období (tj -1 měsíc) uhlídám, že se klíště nepřisaje. Jinak myslím,že mužete vydržet sezahájením očkování do příští sezóny.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptát,jaká rizika hrozí kojenému dítěti,pokud by kojící matka měla infikované klíště at už klíštovou encefalitidou nebo boreliozou.Děkuji moc za odpověd.
Odpověď lékaře:
Nejsem si zcela jistá, jestli umím kvalifikovaně odpovědět na Váš dotaz. Zkusím vyhledat informace a odpovím později. Je totiž těžké snadno posoudit, která agens a které protilátky procházejí do mateřského mléka.
Dobrý den, včera jsem měla přisáté klíště. Je možné se nechat naočkovat hned nebo je potřeba vyčkat 7-21 dní? Děkuji za odpoveď.
Odpověď lékaře:
Jestliže nejste dosud očkována, je doporučeno počkat 21 dní (tj. nejdelší inkubační doba klíšťové encefalitidy) a teprve potom zahájit vakcinaci proti klíšťové encefalitidě. Toto opatření se dodržuje vzhledem k možnosti přisátí infikovaného klíštěte.
Dobrý den, nechala jsem před týdnem svoji pětiletou dcerku očkovat Encepurem - první dávka. Na druhou dávku máme jít v květnu. Bohužel dnes ráno jsem u ní na obličeji objevila přisáté klíště. Chtěla jsm se zeptat, zda to může nějak ovlivnit očkování nebo z toho může vzniknout nějaký jiný problém? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
První dávka očkovací látky neposkytuje ochranu proti klíšťové encefalitidě. V případě přisátí infikovaného klíštěte (což samozřejmě nemůžete poznat, ale je nutné to předpokládat) je vhodné odložit podání druhé dávky o 14-21 dní po přisátí. Odborníci tvrdí, že i v případě, když by bylo klíště infikované, není vakcinací nijak ovlivněn průběh klinického onemocnění. Doporučuji Vám, domluvit se s lékařem,který Vaši dceru očkoval o vhodném termínu podání druhé dávky vakcíny proti KE. Ve vašem případě myslím, bude stejně druhá dávka podána v plánovaném termínu.