Vyhledávání
|
|
Dobrý den, je to několik týdnů, co jsem měla klíště, ještě dva týdny po kousnutí mi zůstal červený flíček, který již zmizel, ale i přesto mi na místě zůstala malá boulička. Je to ale pár dní, co mám bolesti hlavy a zablokovanou krční páteř, ale pomalu mi bolesti postupují dolů do celých zad. Je mi ale hloupé jít k lékaři, jelikož si nejsem jistá, zda jsou to pravé příznaky po kousnutí klíštětem nebo ne. Předem děkuji za radu .. S pozdravem Aneta Janková
Odpověď lékaře:
Dobrý den,myslím,že není vůbec hloupé obrátit se na svého praktického lékaře,pokud pociťujete popisované zdravotní obtíže a víte,že jste měla před několika týdny přisáté klíště.Je to určitě lepší,než příznaky podcenit.Váš lékař může na základě vyšetření zhodnotit,zda by se mohlo jednat o příznaky klíšťové encefalitidy nebo zda se jedná o jiné důvody,například ze strany onemocnění krční páteře.Co se týká popisovaného flíčku a bouličky,domnívám se,že půjde spíše o místní reakci na přisátí klíštěte.Přeji Vám hodně zdraví.
Dobrý den, cca v červnu jsem měla přisáté klíště.Už asi měsíc jsem nezvykle unavená- vydržím i dva dny spát...pořád polehávám, nejsem schopná se donutit k žádné činnosti. Před asi 3 dny jsem začala mít po večerech zvýšenou teplotu, zimnici a pobolívají mě kosti, hlava...u doktora jsem již byla, ten mi odebral krev a řekl, že boreliozu nemám, poslal mě na infekční do nemocnice- tam mi opět odebrali krev a na výsledky stále čekám, jinak vyšetření probíhalo stejně. Bojím se encefalitidy- dá se encefalitida zjistit také z krve?Zjistili by i z krve, zda-li mám encefalitidu?Už měsíc je mi zle, a nejsem zvyklá nečinně ležet a polehávat...jak mám problém řešit? Na neurologii mě přijmou až za 14 dnů, výsledky z krve až koncem přespříštího týdne...a vlastně celé léto trávím s acylpyrinem a čajem v posteli..aniž bych znala příčinu
Odpověď lékaře:
Dobrý den,je velmi obtížné z omezených dat na dálku hodnotit Váš zdravotní stav.Příznaky,které popisujete by mohly být teoreticky časnými příznaky lymské borreliózy.Toto onemocnění má velmi variabilní inkubační dobu od několika dnů do několika let a diagnóza se uzavírá na základě společného zhodnocení klinického obrazu,laboratorního nálezu a přisátí klíštěte.Protilátky třídy IgM se vytváří obvykle kolem 6 týdne onemocnění,takže ve Vašem případě mohlo být první vyšetření protilátek ještě negativní,další opakované odběry by mohly situaci ozřejmit.Vaše obtíže by teoreticky mohly ukazovat i na onemocnění klíšťovou encefalitidou,diagnóza se opírá rovněž o zhodnocení klinického obrazu a laboratorních vyšetření.Dá se provést serologické vyšetření krve a mozkomíšního moku na přítomnost protilátek proti klíšťové encefalitidě.Domnívám se,že pokud jste v péči lékařů infekčního oddělení ,jste v nejlepších rukou,protože mají s léčbou těchto diagnóz velké zkušenosti.Nezapomeňte,že je možné,že Vaše obtíže mohou mít svůj zdroj také někde jinde.Přeji Vám hodně zdraví.
Dobry den.chci se zeptat kdy je nejvhodnejsi doba na ockovani proti encefalitide.predem dekuju za vasi odpoved. s pozdravem E.
Odpověď lékaře:
Dobrý den,očkování proti klíšťové encefalitidě je možno provádět v průběhu celého kalendářního roku.V období,kdy jsou klíšťata aktivní je využíváno tzv.letní očkovací schéma,kdy se podá 1.dávka v den 0 a 2.dávka se podá již za 14 dnů,tak aby ochrana proti onemocnění nastoupila co nejdříve.Poté se v očkování pokračuje za 5-12 měsíců.V období,kdy klíšťata aktivní nesjou je využíváno očkovací schéma standardní,2.dávka se podá za 1-3 měsíce po 1.dávce,poté se v očkování pokračuje za 5-12 měsíců.
Je pravda, že pokud klíště objevíme a odstraníme do 12 hodin po přisátí, je riziko nákazy minimální?
Odpověď lékaře:
Dobrý den,pokud je mi známo,není stanovena podobná přesná časová "hranice".K přenosu nákazy může dojít i při krátkodobém přisátí.Spíš záleží na poměru velikosti infekční dávky(tedy jaké množství viru se do vašeho těla přeneslo) a momentálním zdravotním stavu a kondici Vašeho organismu.Čím dříve však klíště odstraníme,tím menší množství viru se přenese.
Dobrý den paní doktorko, ráda bych se Vás zeptala, jaký dopad může mít onemocnění encefalitidou u těhotné ženy na plod. Moc děkuji a přeji krásný víkend Marcela Jurková
Odpověď lékaře:
Dobrý den,každá akutní infekce v těhotenství může být komplikací pro plod.Zejména taková,kde není k dispozici kausální terapie.Dopad se dá jen velmi těžko odhadnout.Pokud ještě těhotná nejste,nechejte se před otěhotněním očkovat,zejména,pokud žijete v endemické oblasti.Pokud jste těhotná,očkování se neprovádí a v tom případě udělejte vše proto,aby došlo ke snížení rizika nákazy.Pokud jste těhotná a měla jste již přisáté klíště,nepodceňujte změny ve vašem zdravotním stavu a při zvýšené teplotě,bolestech svalů,kloubů a podobně vyhledejte ihned lékaře a také informujte svého gynekologa.Inkubační doba klíšťové encefalitidy je obvykle 7-14 dnů.Zároveň je ale na místě připomenout,že ne každé klíště je zdrojem nákazy,nakažených klíšťat je v oblasti obvykle 1-5%.