Odborník
Laboratorní možnosti diagnostiky klíšťové encefalitidy
Klíšťová encefalitida je nejvýznamnější virové onemocnění mozku v regionu Evropy a Asie. Její současná diagnostika je založena na průkazu specifických IgM a IgG protilátek. Zejména v časných stadiích může být přínosná i metoda PCR. Ročně onemocní v Evropě klíšťovou encefalitidou přes 3 000 lidí. Ve střední Evropě incidence roste s výjimkou Rakouska, kde je od roku 1981 zavedeno očkování celé populace.
RT-PCR
Infekce virem klíšťové encefalitidy může mít podobné příznaky jako infekce jinými neurotropními viry (např. Herpes simplex). Je tedy třeba určit konkrétní infekční agens. V úvodní, viremické fázi onemocnění je možné použít přímou diagnostiku pomocí kultivace viru v buněčné kultuře nebo RT-PCR. Předností PCR je možnost diagnostiky již během prvního týdne onemocnění, po sérokonverzi v druhém týdnu je již výtěžnost nižší a později minimální. Rychlý průkaz konkrétního agens je důležitý pro správné rozhodnutí o léčbě (symptomatická pro klíšťovou encefalitidu, acyklovir pro herpetickou). PCR je také schopné odlišit méně časté subtypy viru klíšťové encefalitidy, které se u nás mohou vyskytnout v souvislosti s migrací. Nevýhodou PCR je fakt, že míra specificity a senzitivity se velmi liší mezi jednotlivými laboratořemi.
Sérologie
Druhou převážně používanou možností je nepřímá diagnostika pomocí detekce IgM a IgG protilátek ze séra a likvoru, která je použitelná od druhého týdne onemocnění. Většina komerčně dodávaných diagnostických kitů poskytuje kvalitní výsledky.
Budoucnost diagnostiky
Další pomůckou pro diagnostiku budou v blízké budoucnosti dostupné rychlé „proužkové“ imunologické testy pro detekci specifických protilátek, které umožní identifikovat agens přímo v ambulanci. Pracuje se také na vývoji miniaturních RT-PCR čipů, umožňujících najednou rozpoznat několik možných infekčních agens včetně jejich subtypů.
(uli)
Zdroje:
Oliver Donoso Mantke; Katharina Achazi; Matthias Niedrig; Serological Versus PCR Methods for the Detection of Tick-borne Encephalitis Virus Infections in Humans; Future Virology. 2007; 2 (6): 565–572; DOI: 10.2217/17460794.2.6.565