Odborník
Je očkování proti klíšťové encefalitidě účinné proti omské hemoragické horečce?
Virus klíšťové encefalitidy (KE) a virus omské hemoragické horečky (OHH) jsou klíšťaty přenášené flaviviry, které spadají do téhož sérokomplexu. To znamená, že jsou zkříženě reaktivní v sérologických testech. Dalšími členy této skupiny jsou například Langat virus, Powassan virus, Alkhurma virus a další. Většina těchto virů způsobuje encefalitidu, ostatní hemoragickou horečku.
Virus KE je důležitý lidský patogen, který způsobuje přes 10 000 případů encefalitidy ročně. Jsou popsány tři subtypy viru KE: evropský (západní, způsobující nám známou klíšťovou encefalitidu), sibiřský (jaroletní horečka, podobné onemocnění s těžším průběhem) a subtyp Dálného východu – virus japonské encefalitidy, který je nejvzácnější, má nejtěžší průběh a nejvyšší letalitu – 5–20 %.
Virus KE je rozšířen na značné rozloze Evropy a Asie. Vektorem je nejčastěji klíště rodu Ixodes (u japonské encefalitidy komár rodu Culex). Omská hemoragická horečka je endemická v Omsku a Novosibirsku, shodou okolností stejně jako ruská jaroletní horečka. Jejími hlavními vektory jsou zřejmě klíšťata rodu Dermacentor. Incidence OHH je nejasná, ale většina onemocnění je sezónních a souvisí s nárůstem populace klíšťat nebo lovem na ondatry. Ondatry, které jsou k tomuto viru vysoce citlivé, jsou považovány za rezervoár.
Očkování je hlavní zbraní v boji proti flavivirovým infekcím. V současné době jsou na světě dostupné čtyři vakcíny proti viru KE. Dvě z nich, Encepur (Chiron Behring GmbH, Marburg, Německo) a FSME-IMMUN (Baxter AG, Vídeň, Rakousko) jsou založené na evropském subtypu viru KE. Zbylé dvě – EnceVir (Virion, Tomsk, Rusko) a TBE-Moscow vakcína (Chumakovský institut poliomyelitidy a virových encefalitid, Moskva, Rusko) – jsou založeny na viru japonské encefalitidy. Tyto vakcíny jsou vysoce imunogenní proti každému z virových subtypů. Naproti tomu proti omské hemoragické horečce vakcína neexistuje. Je tedy třeba zjistit, jestli je možné použít k prevenci proti ní stávající vakcíny proti KE. Ačkoli jsou KE a OHH zkříženě reaktivní v sérologických testech, o protektivním účinku protilátek nebyl dosud dostatek informací. Proto bylo cílem této studie zjistit, zda komerční vakcíny proti KE mohou ochránit i před virem OHH.
Studie byla provedena na myších a lidech. Myši byly naočkovány a po 10 dnech přeočkovány vakcínou proti KE. 71 % myší vyvinulo detekovatelnou hladinu protilátek proti KE, 57 % mělo protilátky proti OHH. Mezi geometrickými průměry titrů protilátek nebyl významný rozdíl. Poté byly myši naočkovány letální dávkou 100× LD50 viru OHH. Bylo zjištěno, že KE vakcína zprostředkovala 100% ochranu proti letální dávce viru OHH, navíc myši neměly ani žádné klinické příznaky. Kontrolní myši, které byly infikovány bez předchozího očkování, měly 100% letalitu. Lze tedy říct, že vakcína proti klíšťové encefalitidě navodila protektivní imunitní odpověď proti infekci omské hemoragické horečky.
U lidí byly hodnoceny pouze hladiny protilátek. Sérokonverze po druhé dávce vakcíny byla 87 % pro KE a 79 % pro OHH bez významných rozdílů v geometrických průměrech titrů. Po třetí dávce stoupla míra sérokonverze na 100 % pro KE a 86 % pro OHH, opět bez významného rozdílu v geometrických průměrech titrů. Výsledkem tedy je, že i u lidí navozuje komerční vakcína proti klíšťové encefalitidě dostatečnou imunitní odpověď proti omské hemoragické horečce.
(pez)
Zdroj: Chidumayo N. et al. Evaluation of the European tick-borne encephalitis vaccine against Omsk hemorrhagic fever virus. Microbiology and Immunology 2014 (58): 112–118; doi: 10.1111/1348-0421.12122