OdborníkOdborníkFunkční gen pro TLR3 jako rizikový faktor při infekci klíšťovou encefalitidou

Odborník

Funkční gen pro TLR3 jako rizikový faktor při infekci klíšťovou encefalitidou

Funkční gen pro TLR3 jako rizikový faktor při infekci klíšťovou encefalitidou

Přestože značná část případů nákazy virem klíšťové encefalitidy (evropskou variantou viru KE) probíhá asymptomaticky, u malé části pacientů dochází k rozvoji závažných příznaků, jako jsou meningitida nebo encefalitida. Rozdíly v průběhu nemoci jsou pravděpodobně způsobeny různými vlastnostmi viru a také variacemi v imunitním systému jednotlivých pacientů.

Dřívější nálezy naznačují, že například mutace v genu pro chemokinový receptor 5 (CCR5) zvyšují riziko rozvoje encefalitidy při nákaze virem KE. Jednou z významných molekul ovlivňujících imunitní odpověď je také toll-like receptor 3 (TLR3), který váže molekuly dvojřetězcové RNA (dsRNA). V časopise The Journal of Infectious Diseases byla nedávno publikována studie švédských autorů zabývající se vlivem dvou různých mutací v genu pro TLR3 a také jedné mutace v genu pro 2’-, 5’-oligoadenylátesyntetázu (OAS1) na průběh infekce virem KE. Tyto tři mutace autoři sledovali u 128 pacientů s klíšťovou encefalitidou, 77 pacientů s aseptickou meningoencefalitidou a u 128 zdravých kontrol.

Výsledky

Mezi mutací v genu pro OAS1 a vznikem encefalitidy v průběhu infekce virem KE nebyla zjištěna žádná souvislost. Výskyt jedné z mutací v genu pro TLR3 se však signifikantně lišil mezi skupinou pacientů s klíšťovou encefalitidou a skupinou zdravých kontrol. Zatímco u pacientů s klíšťovou encefalitidou se nemutovaný gen vyskytoval v 61 % případů, heterozygotní genotyp ve 32 % případů a mutovaný gen v 7 % případů, u zdravých kontrol byla četnost výskytu nemutovaného genu 52 %, heterozygotního genotypu 29 % a mutovaného genu 19 % (P = 0,02). Mezi pacienty s aseptickou meningoencefalitidou byl výskyt funkčního nemutovaného genu zaznamenán ve 47 %, heterozygotní genotyp v 32 % a mutovaný genotyp v 21 % případů.

Závěr

Z výše uvedených výsledků vyplývá, že TLR3 pravděpodobně hraje roli při ovlivnění odpovědi imunitního systému na infekci virem KE. Funkční nemutovaný TLR3 zvyšuje riziko vzniku encefalitidy v průběhu infekce virem KE.

(vek)

Zdroj:
Kindberg E. et al.: A Functional Toll-Like Receptor 3 Gene (TLR3) May Be a Risk Factor for Tick-borne Encephalitis Virus (TBEV) Infection. J Infect Dis 2011 Feb; 203 (4): 523–528.


Archiv

 

Očkovací kalendář Video
Klíšťová encefalitida
a její příznaky u dětských pacientů