Lékaři
Účinná vakcinace zůstává v Česku nedoceněná. Ke čtvrtině nákaz klíšťovou encefalitidou v Evropě dojde v ČR
Původcem onemocnění KE je RNA virus z čeledi Flaviviridae, který se nachází ve slinách klíšťat, vzácněji v nepasterizovaném mléce infikovaných koz a ovcí. V loňském roce byl celkový počet onemocnění KE 351, letos bylo k 30. 9. evidováno již 473 (39. týden) případů. Od ledna do září onemocnělo v Jihočeském kraji 83 lidí, v Kraji Vysočina 50, ve Středočeském kraji 44 a v Plzeňském kraji 43 lidí. Nejméně nakažených hlásil kraj Karlovarský (15), Královehradecký (17) Liberecký (22) a Olomoucký (25). „V letošním roce je aktivita klíšťat nadprůměrně vysoká. Pravděpodobně jedním z faktorů byla teplá zima, přičemž první onemocnění byla hlášena již v únoru,“ popisuje situaci MUDr. Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina. Při porovnání období leden-září v jednotlivých letech je rok 2016 co do počtu případů zatím vůbec nejvyšší za posledních pět let, přičemž první úmrtí bylo hlášeno z Kraje Vysočina již na jaře.
Zdroj dat: EPIDAT, data k 41. týdnu roku 2015 a 2016
Přestože nejúčinnější prevencí je jednoznačně vakcinace, proočkovanost u nás podle posledních průzkumů dosahuje jen 24 procent. Nejvíce očkovaných bylo v Jihočeském kraji – 35 procent, ale ani to stále není dost, aby došlo k výraznému snížení nemocnosti. Zatímco v sousedním Rakousku, kde je očkováno téměř 90 procent populace, onemocní KE jen desítky lidí, v ČR jsou to stovky nakažených ročně.
„Co se týče onemocnění v jednotlivých věkových skupinách, nejvíce nakažených je ve věku nad 60 let a většinou je choroba provázena velmi těžkými komplikacemi. Nejnižší nemocnost je v kategorii nejmladších, tedy do 25 let. V této věkové skupině je i nejvyšší proočkovanost, a to zejména díky pediatrům, ale i rodičům, kteří často naočkují své děti, ale už ne sebe. Velmi nízká je naopak proočkovanost v populaci nejvyšší věkové kategorie,“ varuje MUDr. Dvořáková. Jak dodává, KE je považována za závažné infekční onemocnění postihující osoby všech věkových kategorií, přičemž ve vyšším věku závažnost nemoci vstoupá. Navíc z pohledu výskytu je ČR zemí velmi rizikovou. Proto by se dle doporučení mezinárodních i národních odborných společností měly očkovat všechny osoby žijící v ČR.
Reference: 1. Medical Tribune č. 22/2016
Text převzat se souhlasem redakce Medical Tribune.