Lékaři
Klíšťová encefalitida u psů
Přestože u psů dochází k infekci klíšťovou encefalitidou (KE) poměrně často, klinické příznaky onemocnění se u nich objevují jen zřídka. Jestliže však klinické onemocnění KE u psa propukne, má většinou velmi vážný průběh, a pokud zvíře přežije, je i rekonvalescence velmi dlouhá.
Majitelé psů mají významně vyšší riziko KE
Odhaduje se, že u psa je ve srovnání s člověkem asi 50- až 100krát větší riziko, že se dostane do kontaktu s klíštětem přenášejícím KE. Také pro člověka však venčení psa představuje rizikovou aktivitu z hlediska nákazy KE a vlastníci psů žijící v endemických oblastech jsou vystaveni výrazně vyššímu riziku tohoto onemocnění než lidé, kteří psa nemají. Kromě toho klíšťata přisátá na psu se s ním často dostávají domů, kde mohou napadat také osoby, které si se zvířetem hrají, především děti.
Klinické příznaky KE u psů
Pokud se KE u psa klinicky projeví, jsou její příznaky velmi podobné příznakům tohoto onemocnění u člověka. Bývají však vážnější a ve většině případů končí fatálně. Běžné je zvýšení tělesné teploty a změna chování (odmítání potravy, zvýšená agresivita nebo naopak plachost). Dále se mohou objevovat parézy až generalizovaná ataxie a tetraplegie, myoklonus, vestibulární syndrom, ztráta citlivosti v oblasti hlavy a zároveň cervikální hyperalgezie, paralýza faciálního nervu, anizokorie a nystagmus. Potvrzení infekce je obvykle sérologické.
Prevence u psů pomáhá chránit i člověka
Protože infikovaná klíšťata přichycená na psu mohou napadat také člověka, je zvláště důležité snažit se najít účinná preventivní opatření. V endemických oblastech se doporučuje použití akaricidů (přípravků k hubení roztočů), aplikovaných například ve formě sprejů na srst zvířete. Tyto přípravky jsou většinou velmi dobře účinné, pouze v případě velmi silného napadení mohou některá klíšťata přežít a je potřeba zvýšit frekvenci aplikace.
V současné době není na trhu žádná vakcína proti KE určená k použití u zvířat a přípravky s obsahem akaricidů tak představuji hlavní způsob prevence. Majitelé psů jsou však rovněž vystaveni vyššímu riziku KE, proto by se měli nechat proti tomuto onemocnění sami naočkovat.
(vek)
Zdroj: Pfeffer M., Dobler G. Tick-borne encephalitis virus in dogs - is this an issue? Parasit Vectors. 2011 Apr 13; 4: 59.