Lékaři
Funkční gen pro TLR3 jako rizikový faktor při infekci klíšťovou encefalitidou
Přestože značná část případů nákazy virem klíšťové encefalitidy (evropskou variantou viru KE) probíhá asymptomaticky, u malé části pacientů dochází k rozvoji závažných příznaků, jako jsou meningitida nebo encefalitida. Rozdíly v průběhu nemoci jsou pravděpodobně způsobeny různými vlastnostmi viru a také variacemi v imunitním systému jednotlivých pacientů.
Dřívější nálezy naznačují, že například mutace v genu pro chemokinový receptor 5 (CCR5) zvyšují riziko rozvoje encefalitidy při nákaze virem KE. Jednou z významných molekul ovlivňujících imunitní odpověď je také toll-like receptor 3 (TLR3), který váže molekuly dvojřetězcové RNA (dsRNA). V časopise The Journal of Infectious Diseases byla nedávno publikována studie švédských autorů zabývající se vlivem dvou různých mutací v genu pro TLR3 a také jedné mutace v genu pro 2’-, 5’-oligoadenylátesyntetázu (OAS1) na průběh infekce virem KE. Tyto tři mutace autoři sledovali u 128 pacientů s klíšťovou encefalitidou, 77 pacientů s aseptickou meningoencefalitidou a u 128 zdravých kontrol.
Výsledky
Mezi mutací v genu pro OAS1 a vznikem encefalitidy v průběhu infekce virem KE nebyla zjištěna žádná souvislost. Výskyt jedné z mutací v genu pro TLR3 se však signifikantně lišil mezi skupinou pacientů s klíšťovou encefalitidou a skupinou zdravých kontrol. Zatímco u pacientů s klíšťovou encefalitidou se nemutovaný gen vyskytoval v 61 % případů, heterozygotní genotyp ve 32 % případů a mutovaný gen v 7 % případů, u zdravých kontrol byla četnost výskytu nemutovaného genu 52 %, heterozygotního genotypu 29 % a mutovaného genu 19 % (P = 0,02). Mezi pacienty s aseptickou meningoencefalitidou byl výskyt funkčního nemutovaného genu zaznamenán ve 47 %, heterozygotní genotyp v 32 % a mutovaný genotyp v 21 % případů.
Závěr
Z výše uvedených výsledků vyplývá, že TLR3 pravděpodobně hraje roli při ovlivnění odpovědi imunitního systému na infekci virem KE. Funkční nemutovaný TLR3 zvyšuje riziko vzniku encefalitidy v průběhu infekce virem KE.
(vek)
Zdroj:
Kindberg E. et al.: A Functional Toll-Like Receptor 3 Gene (TLR3) May Be a Risk Factor for Tick-borne Encephalitis Virus (TBEV) Infection. J Infect Dis 2011 Feb; 203 (4): 523–528.