Lékaři
Česká republika zůstává na prvním místě v počtu případů klíšťové encefalitidy v EU
Velmi suché počasí v roce 2015 způsobilo nižší aktivitu klíšťat, což se odrazilo na poklesu počtu případů v ČR na 351 oproti 410 případům v roce 2014. Podobný vliv však mělo počasí na výskyt klíšťové encefalitidy i v dalších evropských zemích (s výjimkou Skandinávie), a tak Česká republika i nadále zůstává nejvíc postiženou zemí v rámci celé EU.
Endemické oblasti klíšťové encefalitidy aktuálně zasahují od západní Francie až po ruský Dálný východ, Mongolsko, Koreu a západní Čínu. Na jihu od Řecka a Albánie až po oblasti Finska severně od Oulu. Vyskytuje se už i ve všech skandinávských zemích. Jevem posledních let je, že v rámci postižených zemí zabírají ohniska klíšťové encefalitidy stále větší část jejich území, v ČR jsou postižené všechny kraje už delší dobu. V Evropě se dostává stále výš a severněji, vyskytuje se i na ostrovech.
Známé vysokou proočkovaností je sousední Rakousko, kde preventivní vakcinace za posledních 15 let uchránila před nákazou více než 4000 osob a zabránila desítkám fatálních případů. Na zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, které probíhalo ve dnech 27.–29. ledna 2016 ve Vídni, se věnovala pozornost i výskytu KE u dětí. I když průběh nemoci je obvykle lehčí než u starší populace, někteří dětští pacienti vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče. Infekce nezřídka zanechává neuropsychologické následky, k nejčastějším patří poruchy paměti a pozornosti. Vyskytují se i případy epilepsie.
Klíšťová encefalitida ohrožuje specificky mnoho profesních a zájmových skupin. V EU pracují na plný úvazek v zemědělství a lesnictví 2 miliony osob a další 4 miliony v rámci dočasného pracovního poměru. Zejména pro sezónní zaměstnance je typická přeshraniční migrace a výkon práce v zahraničí. Rizikem je tato nemoc i pro myslivce, rybáře, houbaře, sběrače lesních plodů, turisty a chalupáře.
(pez)
Zdroj:
www.avenier.cz