Novinky
Onemocnění klíšťovou encefalitidou mívá u seniorů vážnější průběh, prevenci však zanedbávají
Tisková zpráva
Až půjdete se svými dětmi k očkování proti klíšťové encefalitidě, nechte naočkovat také sebe, a hlavně vezměte s sebou i dědečka a babičku, vzkazují lékaři rodičům.
V roce 2010 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 589 obyvatel České republiky (údaje EPIDAT Státního zdravotního ústavu). Tři lidé – muži ve věku 51, 63 a 64 let – loni zemřeli, zatímco v roce 2009, kdy bylo hlášených případů onemocnění více (816), v souvislosti s klíšťovou encefalitidou zemřeli 2 lidé. Statistiky dokládají fakt, o kterém lékaři informují veřejnost již dlouho: nejrizikovější skupinou jsou lidé starší 50 let. Primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Václav Chmelík potvrzuje: „Polovina nemocných na našem oddělení je v posledních dvou letech starší padesáti let věku. Tito lidé jsou již léčeni pro jiná onemocnění − jako jsou nemoci srdce, cukrovka, vysoký tlak − a klíšťová encefalitida pro ně znamená další velkou zátěž. Jejich onemocnění bývá vážnější a častěji zanechává následky. Přitom jsou všechna tato onemocnění zbytečná, protože existuje spolehlivá prevence v podobě očkování.“
Právě prevenci lidé ve vyšším věku podceňují. Průzkum Gfk z roku 2009 ukázal, že ve věkové skupině osob nad 50 let je proočkovanost dokonce pod celonárodním průměrem, který je 16 %; zatímco mezi osobami ve věku 50−59 let je očkováno 12 % lidí, ve věku 60−69 let 15 % a nejméně proočkovaní jsou lidé nad 70 let, a to pouze ze 7 %. Nejlépe chráněnou skupinou jsou děti ve věku 7–12 let, u které v roce 2009 proočkovanost dosáhla 36 %. Rodiče jsou zodpovědní a myslí především právě na děti, podceňují však význam prevence nejen u sebe, ale i u svých rodičů v seniorském věku. Přitom právě senioři onemocní nejčastěji a nemoc mívá těžší průběh i vážnější následky než u dětí. „Právě nyní, v chladných měsících roku, je ideální čas nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat,“ upozorňuje MUDr. Václav Chmelík a opakuje heslo, které říká svým pacientům: „Až půjdete se svými dětmi k očkování proti klíšťové encefalitidě, nechte naočkovat také sebe, a hlavně vezměte s sebou i dědečka a babičku!“
Proč jsou senioři nejrizikovější skupina?
Právě mezi osobami ve věku 55−64 let je v posledních letech nejvyšší počet onemocnění (a také úmrtí v souvislosti s onemocněním) klíšťovou encefalitidou. Důvodů je několik. Populace České republiky stárne, prodlužuje se délka lidského života. Zároveň se však výrazně mění životní styl seniorů, kteří jsou aktivní i ve vyšším věku – tráví část roku na chatě či chalupě, jezdí na kole, chodí do přírody, a to především na houby. Avšak jejich imunitní systém již není tak výkonný jako u mladých lidí, navíc trpí dalšími četnými chronickými nemocemi, které souvisí s věkem. Když virus klíšťové encefalitidy napadne organismus starších osob, jsou klinické průběhy závažnější, dochází častěji k trvalým následkům a je rovněž prokazována vyšší smrtnost. „Očkování tedy jednoznačně doporučujeme osobám starším 60 let, zároveň je této věkové skupině doporučován tříletý interval pro přeočkování. Na rozdíl od mladšího organismu si totiž tělo udržuje získané protilátky kratší dobu. Proto musí senioři chodit na přeočkování častěji,“ vysvětluje MUDr. Václav Chmelík. Jeho slova potvrzuje i profesor Roman Prymula, předseda České vakcinologická společnosti: „V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci.“
Příznaky a průběh nemoci
Léčba příčin klíšťové encefalitidy v současné době neexistuje. Léčí se pouze příznaky onemocnění. Onemocnění může probíhat jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. K nákaze obvykle dochází v přírodě po přisátí infikovaného klíštěte, při odstraňování klíštat ze psů a koček nebo pitím nepasterizovaného mléka. Onemocnění klíšťovou encefalitidou mívá dvoufázový průběh. V první fázi nemoci klíšťové encefalitidy se objevují teploty s necharakteristickými příznaky (únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností). Tyto počáteční příznaky se podobají chřipkovému onemocnění. Poté se nemocnému na pár dní uleví a cítí se lépe, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient může cítit daleko hůře, pokud již virus pronikl do mozku. Nastupují bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován.
Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě − virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za 2−3 týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence. Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň, se nazývá encefalitida. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, v krajním případě onemocnění i přes maximální péči lékařů může skončit úmrtím.
Reklamní sdělení
Nejpříhodnější doba pro zahájení očkování je právě teď
Lidé by očkování neměli odkládat. Očkovat se lze celoročně, ale nejpříznivější období je v chladných zimních měsících. U nás nejpoužívanější vakcína FSME-IMMUN je v Rakousku úspěšně aplikována již od roku 1979. Právě na sledování u celé rakouské populace v letech 2000 až 2006 byla prokázána 99% ochrana u pravidelně očkovaných osob.
Klasické očkovací schéma vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml a 0,25 ml BAXTER pro zimní měsíce sestává z první dávky podané v den 0, druhé dávky podané za 1−3 měsíce a třetí dávky aplikované o 5−12 měsíců později. Ochrany je dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky. Toto schéma je vhodné aplikovat na podzim či v zimě, aby po podání druhé dávky v jarních měsících byli lidé pohybující se v přírodě chráněni.
Kdo se nestihne naočkovat přes zimu, může využít zkrácené schéma vakcíny FSME-IMMUN, které je vhodné pro použití během teplých měsíců. První vakcína je podávána v den 0, druhá dávka následuje za 2 týdny a třetí dávka za 5–12 měsíců. Imunity je i zde dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky.
Jak u schématu pro chladné měsíce, tak u zkráceného schématu by mělo k prvnímu přeočkování dojít po 3 letech. V případě vakcíny FSME-IMMUN dále následují přeočkování každých 5 let. Výjimku tvoří lidé nad 60 let, kde se i pro další přeočkování doporučuje dodržovat 3letý interval. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje kolem 550 Kč.
Více informací o klíšťové encefalitidě a rizicích spojených s touto nemocí najdete na www.pozorkliste.cz nebo na bezplatné lince společnosti Baxter 800 202 010.
Výdej léčivého přípravku (vakcíny) je vázán na lékařský předpis. Vakcíny aplikuje lékař. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci. Vakcíny nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Objednejte se na očkování právě teď